Co to jest propagacja DNS?

Jeśli dopiero zakupiłeś swoją pierwszą domenę internetową to warto zacząć przygodę od wyjaśnienia podstawowych kwestii. Dobrze uporządkować sobie informacje z zakresu strefy DNS i wyjaśnić, co to jest propagacja DNS.

Do stworzenia strony internetowej potrzebujesz zarówno domeny, jak i hostingu. Domena jest nazwą twojej strony internetowej, a serwer to miejsce, w którym będą przechowywane pliki strony. Jeśli domenę i serwer posiadasz u tego samego operatora, to sprawa jest prosta. Komplikacje – zwłaszcza w początkowym etapie – mogą pojawić się w sytuacji, kiedy domena i serwer zostały zakupione u różnych operatorów. Aby móc połączyć ze sobą te dwie usługi, należy wydelegować domenę za pomocą strefy DNS na serwer, gdzie będzie obsługiwana. W tym artykule wyjaśnię Ci, na czym polega delegacja domeny oraz co to jest propagacja DNS.

Chcesz stworzyć swoją pierwszą stronę w WordPressie?
Sprawdź: WordPress – od czego zacząć? Kompendium wiedzy

DNS i delegacja domeny

O strefie DNS domen pisaliśmy w osobnym artykule: Co to jest DNS i czym są rekordy domen? z którym warto się zapoznać. Natomiast dla przypomnienia: skrót DNS oznacza System Nazw Domenowych. Jego zadaniem jest tłumaczenie nazw domen np. lh.pl na adresy IP serwerów. Kiedy chcesz wyświetlić jakąś stronę internetową, to w przeglądarce wpisujesz nazwę domeny. W dalszym kroku system wysyła prośbę do serwera DNS o zwrócenie adresu IP, dla tej konkretnej nazwy domeny. Jeśli serwer poprawnie zwróci adres IP, to połączenie zakończy się pomyślnie, a w przeglądarce internetowej wyświetli się zawartość strony WWW.

Delegacja domeny to nic innego jak informacja, który serwer obsługuje daną domenę. Każdy z operatorów posiada własne adresy DNS, które należy ustawić dla domeny, aby mogła być obsługiwana na ich serwerach.

Przykład:

Aby wyjaśnić Ci na przykładzie delegację domeny przyjmijmy, że posiadasz serwer wykupiony w LH.pl, a domenę u innego operatora. Na serwerze znajdują się pliki strony i chcesz, aby zawartość wyświetlała się pod wspominaną domeną. Aby uzyskać taki efekt, konieczne będzie wydelegowanie domeny, czyli ustawienie jej odpowiednich adresów DNS, tak, aby możliwa było jej zarządzanie nią w LH.pl.

Jeśli chcesz swoją domenę obsługiwać na serwerach LH.pl, należy ustawić dla niej następujące DNS-y:

DNS1: ns.lh.pl
IP: 185.135.91.132

DNS2: ns2.lighthosting.net
IP: 35.156.229.236

W sytuacji gdzie przeniesienie domeny wymaga podania także trzeciego adresu DNS:

DNS3: ns2.lh.pl
IP: 35.156.229.236

W tym momencie warto podkreślić, że zmiana adresów DNS nie spowoduje że Twoja strona internetowa zacznie się od razu wyświetlać. Konieczne będzie odczekanie na propagację DNS. Co to oznacza?

Co to jest propagacja DNS?

Propagacja DNS to zaktualizowanie informacji o domenie i adresie IP, na który wskazuje na wszystkich serwerach świata. Innymi słowy, jest to rozpowszechnienie i rozprzestrzenienie informacji o aktualnej konfiguracji rekordów DNS domeny.

Z propagacją będziesz mieć do czynienia przede wszystkim w przypadku:

  • zakupu nowej domeny, gdyż z chwilą jej aktywacji adresy DNS muszą zostać zaktualizowane
  • w momencie aktywowania wygaśniętej domeny na kolejny okres abonencki
  • z chwilą wprowadzenia jakiejkolwiek ingerencji w strefę DNS domeny (zmiana adresów DNS, edycja poszczególnych rekordów domeny)

Propagacja domeny zależna jest od wielu czynników. Przeważnie trwa do 6 godzin, ale w niektórych przypadkach czas ten może wynieść nawet 72 godziny.

Czy można przyspieszyć propagację?

Powszechnie przyjmuje się, że użytkownik nie ma wpływu na czas propagacji. Tak jest w przypadku usług i urządzeń, do których nie masz dostępu np. do infrastruktury dostawcy połączenia z Internetem bądź publicznych serwerów DNS. W tym przypadku przyspieszenia tego procesu nie jest możliwe i serwery DNS – czy to publiczne, czy to należące do operatora – muszą się zaktualizować o bieżące informacje w swoim tempie.

Jeśli natomiast masz pewność, że propagacja została już wykonana, a po swojej stronie nadal widzisz stare informacje odnośnie domeny (np. w przeglądarce wyświetla się strona ze starego serwera), możesz wykonać poniższe kroki:

  • wyłącz i włącz ponownie przeglądarkę, jeśli został w niej zapisany dotychczasowy adres IP (warto także wyczyścić pamięć podręczną)
  • jeśli adres IP został zapamiętany na komputerze to uruchom go ponownie lub skorzystaj z polecenia ipconfig /flushdns (w wierszu poleceń systemu Windows) lub sudo systemctl restart named (w terminalu systemu Linux)
  • posiadając dostęp do routera możesz odłączyć go od źródła prądu, a następnie podłączyć ponownie – pozwoli to na wyczyszczenia pamięci podręcznej DNS
Sprawdź ranking: Jaki hosting dla WordPress? Test hostingów pod WordPress 2021

Propagacja a pozycjonowanie domeny

Jeśli już jakiś czas zajmujesz się tworzeniem strony internetowej i włożyłeś dużo pracy, aby jej pozycja w wynikach wyszukiwana była jak najlepsza, to zapewne nasuwa Ci się pytanie: czy zmiana DNS dla domeny wpłynie na jej pozycje? Warto w tym momencie podkreślić, że ingerencja w strefę DNS domeny oraz pozycjonowanie strony internetowej to dwa elementy, które ze sobą korelują. Bardzo często zmiana hostingu na szybszy i bardziej wydajny przyniesie same korzyści.

Sama zmiana adresów DNS dla domeny nie ma bezpośredniego wpływu na jej pozycję w wynikach wyszukiwana Google. Natomiast jeśli dokonasz migracji strony www na hosting, który jest bardziej wydajny i strona będzie się na nim otwierać szybciej, to będzie to bardzo pozytywnie wpływać na pozycję w wynikach wyszukiwania.

Podczas analizy przez algorytmy Google’a zwracana jest uwaga chociażby na szybkość ładowania strony internetowej. Na hostingu o słabych parametrach, mimo świetnej optymalizacji strony, nie będzie ona mogła w pełni rozwinąć swoich skrzydeł ze względu na ograniczenia techniczne.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na pytanie, co to jest propagacja DNS na łatwym do zrozumienia przykładzie. Pamiętaj, aby rozsądnie dokonywać jakichkolwiek zmian w strefie DNS. Pomyłka może doprowadzić do sytuacji, w której Twoja strona internetowa na kilka lub kilkanaście godzin zniknie z sieci. Ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza w sytuacji, w której prowadzisz sklep internetowy, czy też portal przynoszący Ci źródło dochodu. Nie zapominaj, że migrując usługi do nowego operatora warto także dokonać zmiany rekordu A, czy też MX na dotychczasowym hostingu. Nowe zapytania kierowane na stary hosting będą automatycznie przekierowywane na nowe IP.

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.