Ile kosztuje założenie własnej domeny internetowej?

Ile kosztuje założenie własnej domeny?

Założenie własnej domeny internetowej wbrew pozorom nie jest drogim przedsięwzięciem. Od dłuższego czasu zakup własnej domeny jest bardzo popularny zwłaszcza jeżeli planujesz rozwijać własną markę. Nie ma znaczenia, czy prowadzisz dużą firmę, czy może własną małą działalność – posiadanie własnej domeny, jest obecnie standardem. Mając unikatową nazwę możesz stworzyć własną stronę internetową, czy też firmową pocztę w domenie. 

Najważniejsze informacje:
 1. Posiadanie własnej domeny, jest obecnie standardem. Mając unikatową nazwę możesz stworzyć własną stronę internetową, czy też firmową pocztę w domenie.
 2. Cena rejestracji, a potem odnowienia domeny zależy przede wszystkim od jej rozszerzenia, a co za tym idzie minimalnej ceny odnowienia jaką nakłada rejestrator nadrzędny, jak również od operatora.
 3. W Lh.pl swoją pierwszą domenę .pl zarejestrujesz już od 9 zł netto za pierwszy rok abonencki.
Zobacz, jak kupić domenę?

Od czego zależy cena domeny?

Ceny domen zależą od kilku czynników: 

 • rozszerzenie domeny – każda domena posiada własnego rejestratora nadrzędnego, a co za tym idzie to bardzo często rejestratorzy narzędzi ustalają minimalne ceny, jakie operator musi zapłacić za rejestrację, czy też odnowienie domeny internetowej. Np. w przypadku domen z rozszerzeniem .pl ich rejestratorem nadrzędnym jest NASK i to on ustala ceny rejestracji, czy też odnowień domeny. 
 • operator – każdy operator, który w swojej ofercie zapewnia możliwość zarejestrowania i utrzymania własnej domeny musi wziąć pod uwagę, nie tylko minimalną cenę rejestratora nadrzędnego, ale także własną marżę.

Ceny domen mogą zmieniać się w zależności od sytuacji społeczno – gospodarczej na świecie. Na ich ceny wpływa wiele czynników, począwszy od zmiany kursu dolara, wzrost cen energii, czy też sprzętu. 

Czy domena może być za darmo?

To zależy. Niektórzy hostingodawcy umożliwiają skorzystanie z tzw. darmowej domeny serwerowej. Np. w LH.pl zakupując hosting współdzielony masz możliwość skorzystania z darmowej domeny technicznej. Takie działanie pozwala głównie na przetestowanie usługi. Jeżeli poważnie myślisz o rozwoju swojej działalności to posiadanie wykupionej własnej unikalnej nazwy jest podstawą, tym bardziej że koszt w ujęciu rocznym jest niewielki. 

Subdomeny są kolejnym rozwiązaniem na skorzystanie z darmowego adresu. Dla przykładu jeżeli posiadasz własną domenę np. mojadomena.pl to w ramach tej domeny głównej możesz tworzyć darmowe subdomeny np. sklep.mojadomena.pl, magazyn.mojadomena.pl. Warto jedna mieć na uwadze, że im dłuższa nazwa tym trudniej będzie zapamiętać użytkownikowi adres strony internetowej. 

Promocje i oferty niektórych operatorów pozwalają za zarejestrowanie darmowej domeny na określonych warunkach i wskazany czas. Niestety bardzo często takie promocje przyciągały osoby, które rejestrowały domeny w celach niezgodnym z prawem. Aby ukrócić takie działania, wielu operatorów wprowadziło symboliczne opłaty za rejestrację domeny. 

Jaki rodzaj domeny warto wybrać?

Wybór odpowiedniej nazwy domeny zależy od wielu czynników m.in. cel, dla którego domena zostanie wykupiona. Jeżeli będzie to domena firmowa to warto mieć na uwadze, aby jej nazwa była związana z działalnością, jaką prowadzisz oraz łatwa do zapamiętania dla odwiedzającego. Kolejny istotny czynnik to grupa docelowa, jeżeli będziesz prowadzić swoje działania głównie na terenie polski to warto wybrać domenę z rozszerzeniem .pl, natomiast jeżeli działania obejmą skalę globalną to warto rozważyć domenę .com. W przypadku Europy, możesz skorzystać z popularnej domeny.eu. 

Ile kosztuje założenie strony internetowej?

Warto zacząć od tego, co właściciel jest potrzebne dla stworzenia strony internetowej: 

 1. Domena – o tym ile kosztuje rejestracja i jaką nazwę wybrać czytałeś powyżej. Natomiast posiadanie wykupionej właśnie nazwy domenowej stanowi obecnie podstawę. Koszt rejestracji domeny .pl w LH.pl to 9 zł netto/rok. 
 2. Hosting – czyli miejsce, gdzie będą przechowane pliki strony internetowej, jak również skrzynki pocztowe. Najpopularniejszym hostingiem w LH.pl jest hosting wordpress to jego użytkownicy wybierają najczęściej. Koszt zakupu takiego pakietu hostingowego wynosi 37,50 zł netto w pierwszym roku korzystania z usługi. 
 3. Certyfikat SSL – zabezpieczenie strony internetowej protokołem HTTPS jest współcześnie podstawą bezpieczeństwa. Niektórzy operatorzy mają w swojej ofercie możliwość zainstalowania bezpłatnego certyfikatu SSL.
 4. Oprogramowanie – wiele stron internetowych korzysta z darmowego i bardzo intuicyjnego oprogramowania CMS, jakim jest WordPress. Korzystając z tego CMS nie potrzebujesz wiedzy programistycznej, aby stworzyć swoją pierwszą stronę internetową. Posiadając swój hosting w LH.pl masz możliwość darmowego autoinstalatora WordPressa, jak również darmowego Kursu WordPress dla początkujących.

Nie da się jednoznacznie wskazać kosztu stworzenia strony internetowej. Ograniczając stworzenie strony, do zakupu domeny, serwera, ssl i skorzystania z darmowego WordPressa to koszt postawienia takiej strony internetowej wynosi kilkadziesiąt złotych. Jeżeli natomiast planujesz skorzystać z pomocy webdeveloperów i projektantów stron to koszty mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Cena zależy przede wszystkim od Twoich wymagań, potrzeb i budżetu.

Podsumowanie

Cena zakupu własnej domeny internetowej może różnic się w zależności od dostawcy, jego cen oraz renomy marki. Istotne jest jednak jej rozszerzenie. Jeżeli planujesz budowanie własnej marki internetowej to zakup unikalnej domeny internetowej jest dobrym pomysłem. Posiadanie prostej strony choćby wizytówki i firmowej skrzynki pocztowej jest obecnie podstawą. Wzbudza to nie tylko większenie zaufanie u potencjalnych klientów, ale także podnosi renomę Twojej marki. 

 1. Czy w LH.pl mogę kupić domenę?
  Tak, w LH.pl możesz zarejestrować swoją pierwszą, ale też kolejną domenę. Korzystając z wyszukiwarki możesz szybko sprawdzić, czy interesująca Cię nazwa jest wolna. W wynikach otrzymasz także inne proponowane rozszerzenia domenowe.
 2. Ile kosztuje domena w LH.pl?
  Zarejestrowanie nowej domeny o rozszerzeniu .pl to koszt 9 zł netto przez pierwszy cały rok abonencki. Nie ma znaczenia, czy posiadasz firmę, czy domena będzie kupiona do celów prywatnych. Koszt rejestracji jest taki sam.
 3. Czy mogę po roku zrezygnować z domeny?
  Tak, pod koniec okresu abonamentowego przypomnimy Ci o płatności za usługę. To od Ciebie jednak zależy czy będziesz ją odnawiać, czy nie. Jeżeli podczas korzystania z usługi będziesz mieć jakieś pytania lub trudności to nie wahaj się i skorzystaj z pomocy naszego supportu, który jest do Twojej dyspozycji.
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.