Domeny IDN z polskimi znakami narodowymi – co to jest?

Napisz <a href='https://www.lh.pl/domeny'>domeny</a> IDN na tle rozszerzeń domenowych

Najważniejsze informacje:
  • Domeny IDN to domeny zawierające narodowe znaki diakrytyczne, np. polskie – ą, ć, ę, ń, ó, ś, ź, ż.
  • Domena IDN rejestrowana jest w formie ASCII (bez znaków diakrytycznych oraz z przedrostkiem xn--) i jest tłumaczona przez przeglądarki internetowe do postaci unikodowe – ze znakami diakrytycznymi.
  • Rejestrując polską nazwę IDN możesz korzystać z jej dwóch postaci – z unikodowej z polskimi znakami i tej w formie ASCII, zaczynającej się od xn--.

Domeny IDN, obsługiwane przez krajowe rejestry domen, umożliwiają użycie znaków narodowych w adresach internetowych. IDN, które obsługują domeny z polskimi znakami, to alternatywa dla tradycyjnych domen internetowych, dzięki której możliwe jest zarejestrowanie adresu internetowego zawierającego polskie znaki. Pozwala to otrzymać adres internetowy, który może być łatwiejszy do zapamiętania lub rozczytania przez Polaków, zwłaszcza wtedy, gdy nazwa firmy bez polskich znaków wyglądałaby nieatrakcyjnie. Z tego artykułu dowiesz się, Czym jest domena IDN?
To specjalny typ domeny pozwalający na użycie znaków spoza standardowego alfabetu ASCII, w jaki sposób działa, a także jak zarejestrować tego typu domenę.

Od lat używamy tradycyjnych domen, których nazwy oparte są o znaki ASCII, czyli zestaw znaków składający się z liter alfabetu łacińskiego, cyfr, znaków przestankowych oraz symboli. W ostatnich latach, wraz z rosnącą globalizacją internetu, pojawiła się potrzeba uwzględnienia różnych języków i znaków w nich występujących, co domeny IDN pozwalają realizować. Z tego powodu opracowany został standard IDN (z ang. Internationalized Domain Name), który pozwala na użycie znaków spoza grupy ASCII. 

Co to jest domena IDN?

Domeny IDN to domeny, które w swojej nazwie zawierają znaki spoza zestawu ASCII, czyli znaki charakterystyczne dla danego języka. Jest to możliwe poprzez wspomniany wyżej standard IDN (z ang. Internationalized Domain Name), który pozwala na użycie znaków spoza grupy ASCII, obsługiwany przez krajowy rejestr domen. Internationalized Domain Name), dzięki któremu możliwe jest zarejestrowanie domen np. z polskimi znakami, takimi jak: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż. Warto wiedzieć, że adres domeny IDN ma dwie postaci:

    • postać unikodowa, czyli ta ze znakami diakrytycznymi, np. żołędzie.pl to przykład domeny IDN, obsługiwanej przez rejestratory, które pozwalają na rejestrowanie nazw z polskimi znakami.,

    • postać ASCII, czyli nazwa domeny przekodowana do standardu znaków ASCII. Ta postać zaczyna się od przedrostka “xn--” i zawiera jedynie znaki z alfabetu łacińskiego. Nazwa domeny żołędzie.pl w postaci ASCII wygląda następująco: xn--odzie-j0a00a1p.pl

Co ważne domena z polskimi znakami zapisywana jest na serwerach DNS w postaci ASCII, czyli xn –odzie-j0a00a1p.pl. Tłumaczeniem adresu domeny na postać unikodową, czyli przejściem z formatu ASCII do formatu punycode, zajmuje się przeglądarka, a konkretnie algorytm wbudowany w przeglądarkę, który wykrywa domeny ze znakami diakrytycznymi. Rejestrując domenę IDN nie rejestrujesz dwóch domen – rejestrujesz jedną domenę, która ma dwie postaci – w formacie ASCII (z prefiksem xn) oraz unikodową (z polskimi znakami diakrytycznymi). 

IDN a inne, niż polskie znaki narodowe

Domeny IDN to nie tylko polski ogonki, ale również inne diakrytyczne znaki narodowe. Dzięki IDN w nazwie domeny możesz wykorzystać alfabet grecki lub cyrylicę. Dzięki możliwości rejestrowania domen ze znakami narodowymi w nazwie domeny można posługiwać się oryginalnym brzmieniem nazwy w danym języku. W jednej domenie nie możesz jednak wykorzystać znaków z różnych alfabetów, np. nie możesz obsługiwać zarówno cyrylicy jak i alfabetu łacińskiego. jednego znaku z polskiego alfabetu, a drugiego z cyrylicy. 

Domena IDN – rejestracja. Jak zarejestrować domenę z polskimi znakami diakrytycznymi w LH.pl?

W LH.pl możesz zarejestrować domenę IDN, obsługującą polskie znaki, na takich samych warunkach, jak adresy bez polskich znaków. Rejestracji domeny możesz dokonać, np. wraz z zakupem hostingu na stronie lh.pl w zakładce Domeny. W wyszukiwarce wpisz nazwę z polskimi znakami i sprawdź, czy jest ona dostępna. Jeśli wybrana przez Ciebie domena jest dostępna, możesz ją zarejestrować.

wyszukiwarka domen w lh.pl

Pamiętaj, że rejestrując domenę z polskimi znakami rejestrujesz domenę z prefiksem xn bez polskich znaków, czyli wersję domeny zapisaną w alfabecie łacińskim – znakami, rozumianymi przez komputer i Serwery DNS, obsługujące domeny IDN, przekształcają nazwy z unikodu do ASCII za pomocą kodowania punycode, zapewniając kompatybilność z istniejącą infrastrukturą internetu.  Zarejestrowana przez Ciebie domena będzie dostępna w dwóch postaciach – w wersji ASCII (bez polskich znaków) oraz w postaci unikodowej – z polskimi znakami, dzięki obsługującym je serwerom DNS.  Za tłumaczenie postaci bez polskich znaków na tę z polskimi znakami odpowiedzialna jest przeglądarka. 

Jak sprawdzić postać ASCII domeny IDN?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie jaką postać w zapisie ASCII będzie miała domena ze znakami diakrytycznymi, jest wpisanie nazwy domeny na pasku adresu w przeglądarce internetowej, następnie skopiowanie tego adres i wklejenie do aplikacji typu notatnik. Po wklejeniu adresu zobaczysz postać domeny przekonwertowaną do wersji ze znakami z alfabetu łacińskiego. 

Podsumowanie

Domeny IDN zyskują coraz większą popularność. Pozwalają one na zapisanie adresu strony z wykorzystaniem diakrytycznych znaków narodowych. Pamiętaj, że rejestrując domenę IDN rejestrujesz jej nazwę tłumaczoną na system ASCII (z przedrostkiem xn--), a jej postać jest konwertowana do formy unikodowej (ze znakami diakrytycznymi) przez przeglądarki. 

Najczęściej zadawane pytania

Czy rejestrując domenę z polskimi znakami mam dostęp do tej samej nazwy bez polskich znaków?

Nie, rejestrując domenę IDN, np. żołędzie.pl nie masz dostępu do jej wersji bez polskich znaków – zoledzie.pl. Rejestrując domenę żołędzie.pl, rejestrujesz jej wersję ASCII – xn--odzie-j0a00a1p.pl, która to nazwa tłumaczona jest na postać Unicode – żołędzie.pl.

Czy w jednej domenie IDN mogę używać znaków z dwóch różnych alfabetów, np. polskiego i greki?

Nie. W jednej domenie IDN mogą występować znaki diakrytyczne z jednego alfabetu.

Czy mogę zarejestrować domenę IDN z końcówką .pl na rok?

Tak, domeny IDN posiadają takie same warunki rejestracji, jak ich odpowiedniki bez polskich znaków.

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Radosław Góra