Jak długo trwa propagacja DNS i gdzie sprawdzić jej status?

Ile trwa propagacja DNS?

Pojęcie propagacji DNS powinno być bliskie szczególnie osobom, które migrowały lub dopiero planują migrację swojej strony internetowej na nowy hosting. Jest to nic innego, jak rozpowszechnienie nowych informacji o konfiguracji rekordów DNS domeny – może dotyczyć np. zmiany adresów DNS, czyli delegacji domeny na nowy serwer.

Najważniejsze informacje:
  • Propagacja DNS to rozpowszechnienie nowych informacji o konfiguracji rekordów DNS domeny, np. zmiana adresów DNS lub delegacja domeny na nowy serwer.
  • Propagacja DNS średnio trwa od 4 do 6 godzin, ale może się wydłużyć nawet do 72 godzin.
  • Czas propagacji zależy od wartości TTL (Time To Live), która określa czas przechowywania adresu IP w pamięci podręcznej urządzeń.
  • Wartość TTL może być różna w zależności od operatora, co wpływa na czas propagacji.
  • Nie ma możliwości przyspieszenia procesu propagacji, można natomiast zmienić wartość TTL dla konkretnej domeny.
  • Status propagacji domeny można sprawdzić za pomocą narzędzi, takich jak dnschecker.org, które są proste i intuicyjne w użyciu.
  • Potrzebna jest cierpliwość w oczekiwaniu na zakończenie propagacji oraz odpowiednie planowanie zmian w strefie DNS, aby uniknąć problemów z dostępnością strony internetowej.

Z propagacją masz także do czynienia w momencie zakupu nowej domeny, czy też aktywowaniu na kolejny okres abonencki, domeny, która już wygasła. Serwery na całym świecie zaktualizują adresy DNS w każdym z tych trzech przypadków. Propagacja zatem to nic innego jak czas potrzebny na zaktualizowanie zmian wprowadzonych w strefie DNS. Poniżej wyjaśnię Ci, jak długo trwa propagacja DNS  co ma na nią wpływ i gdzie sprawdzić jej status.

Nie masz jeszcze swojej domeny? Zarejestruj swoją domenę już teraz!

Jak długo trwa propagacja DNS?

Dokonanie jakiejkolwiek zmiany w strefie DNS wiąże się z wystąpieniem propagacji. Nie ma znaczenia, czy zmienisz główne adresy DNS, czy też sam rekord A, MX itp. Serwery na całym świecie zaktualizują zmiany, jakie wprowadziłeś w strefie DNS.

Zatem, jak długo trwa propagacja DNS?

Rozpropagowanie domeny średnio trwa 4-6h, a w niektórych przypadkach nawet do 72h. Z każdą domeną związany jest konkretny adres IP, który przechowywany jest w pamięci podręcznej wielu urządzeń. Takie działanie pozwala na szybsze wykonywanie zapytań. To jak długo adres IP jest przechowywany w pamięci podręcznej określa wskaźnik TTL – (ang. Time To Live), czyli nic innego, jak cykl życia pakietu, który wykorzystywany jest w sieciach komputerowych.

TTL wyrażony jest w sekundach. Określa czas, po którego upływie serwery DNS powinny odświeżyć wpis w poszukiwaniu potencjalnych, zaktualizowanych informacji. W zależności od operatora wartość TTL może być różna. To właśnie dlatego operator nie może zagwarantować konkretnego czasu, w którym propagacja zostanie zakończona. W takiej sytuacji bardzo dużo zależy od serwerów DNS dostawcy Internetu. Nie ma zatem możliwości, aby przyspieszyć ten proces. Można natomiast ustawić wartość TTL dla konkretnej domeny.

Teoretycznie im niższa wartość TTL, tym propagacja zakończy się szybciej. Natomiast im wyższy TTL tym propagacja może zacząć trwać dłużej.

Specjalnie użyłam słowa „teoretycznie”, gdyż propagacja jest procesem złożonym, na który składa się wiele czynników. Warto zatem spokojnie przeczekać i nabrać odrobinę cierpliwości.

Gdzie sprawdzić status propagacji domeny?

Wielu użytkowników po dokonaniu zmiany w strefie DNS niecierpliwie wyczekuje na zakończenie propagacji. Ma to miejsce zwłaszcza w procesie migracji lub zakupu nowej domeny. Jak najszybciej chcą zobaczyć swoją stronę internetową w sieci. Współcześnie istnieje wiele narzędzi, które pozwalają na monitorowanie procesu propagacji. Warto podkreślić, że mają one charakter typowo podglądowy. Narzędzia te są bezpłatne i w większości bardzo proste w użyciu. Jednym z najpopularniejszych narzędzi, które pozwolą Ci na sprawdzenie statusu propagacji jest dnschecker.org.

Wystarczy, że w polu zaznaczonym “example.com” wpiszesz nazwę domeny, dla której chcesz sprawdzić status propagacji, a po prawej stronie wybierzesz rekord, jaki chcesz zweryfikować. W taki sposób status propagacji stanie się dla Ciebie widoczny.

Na przykładzie domeny lh.pl pokażę Ci jak sprawdzić jej rekord NS.

W pierwszej kolejności uruchom w przeglądarce wspominane narzędzie. W lewym oknie wpisujemy naszą  nazwę domeny – na potrzeby tego artykułu jest to domena lh.pl. W prawej kolumnie wybieramy rekord z dostępnej listy – w tym przypadku NS, a następnie klikamy przycisk Search.

Widać, że adresy DNS domeny lh.pl są w pełni rozpropagowane na całym świecie. Jeśli propagacja się nie zakończy, to w miejsce zielonych ptaszków pojawią się czerwone krzyżyki. Widzisz także, jaką wartość ma sprawdzany przez Ciebie typ rekordu w określonych miejscach na świecie – jest to przydatne, gdy weryfikujesz zmiany wprowadzone w strefie DNS.

Jak widzisz narzędzie jest bardzo proste i intuicyjne. Jest ich naprawdę wiele, a to jakie wybierzesz zależy tylko od Ciebie.

Podsumowanie

Mam nadzieje, że po przeczytaniu tego artykułu jesteś w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie jak długo trwa propagacja DNS i gdzie sprawdzić jej status. Pamiętaj, że nie jest to zwykły, rutynowy proces a czas potrzebny na propagacje zależy od wielu czynników. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość, a wszelkie zmiany w strefie DNS wykonywać rozsądnie i w przemyślany sposób. Chwila nieuwagi może doprowadzić do zniknięcia Twojej strony www z sieci nawet na kilkanaście godzin. Ważne jest, aby wszelkie zmiany odpowiednio zaplanować.

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.
Raport rynku WordPress