LH.pl · Dział pomocy
Każda domena posiada swój cykl życia rozpoczynający się od chwili rejestracji usługi i kończący w momencie powrotu do puli domen wolnych. Na cykl składają się fazy, w których domena może być zarezerwowana, aktywna, zablokowana bądź wygasająca.
Zasady dotyczące rejestracji i utrzymania domen narzucone są przez rejestratorów głównych. W przypadku domen polskich jest to NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.
Nie masz jeszcze domeny? Zarejestruj ją w LH.pl. |
Domeny polskie, czyli nazwy z końcówkami .pl
Pierwszym krokiem do rejestracji domeny jest jej zamówienie. Od 15.06.2015 roku można tego dokonać tylko za pośrednictwem wybranego partnera NASK i nie istnieje już możliwość zakupu domeny bezpośrednio u głównego rejestratora. Jeśli po dokonaniu rezerwacji usługa zostanie od razu opłacona, domena staje się aktywna i widoczna w rejestrze dns.pl. W bazie domenowej będzie można zobaczyć datę jej rejestracji, wygaśnięcia oraz ostatniej modyfikacji. Rejestr dostarcza nam również informacji o wybranym rejestratorze oraz rekordach DNS serwera, na który kieruje domena.
Standardowa rejestracja obejmuje rok. Istnieje również możliwość rejestracji na dłuższy, maksymalnie 10-letni, okres rozliczeniowy.
Co się dzieje, gdy nie opłacimy zarezerwowanej domeny od razu? (aktualizacja 08.01.2020)
Rezerwacja domeny jest aktywna przez 14 dni, podczas których w każdym momencie możemy dokonać płatności u wybranego rejestratora, a domena zmieni status z oczekuje w kolejce na rejestrację, na status domeny aktywnej. Rok rozliczeniowy będzie naliczał się od daty opłacenia usługi.
UWAGA! Podczas trwania 14 – dniowego okresu rezerwacji, usługi związane z domeną (strona WWW oraz poczta) nie będą aktywne.
Od 8 stycznia 2020 roku NASK wycofał możliwość rezerwacji domeny na 14 dni. Oznacza to, że zaraz po zamówieniu domeny należy opłacić jej rejestrację. Obowiązywać będzie zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.
Gdy nie opłacimy domeny przez 14 dni (aktualizacja 08.01.2020)
Status domeny zmieni się na BOOK_BLOCKED po usunięciu z kolejki, dostępna do rejestracji. Domenę z takim statusem może zarejestrować każdy na zasadzie kto pierwszy, ten lepszy. Nie ma możliwości jej ponownej rezerwacji na okres 14 dni. Blokada nałożona na domenę trwa 90 dni i dopiero po tym terminie będzie istniała możliwość jej ponownej rezerwacji.
Zapis ten nie obowiązuje od 8 stycznia 2020 roku, co wynika z likwidacji możliwości rezerwacji domen .pl.
Brak odnowienia usługi na kolejny rok
Po 365 dniach okresu rozliczeniowego, w przypadku braku odnowienia, domena przechodzi w 30 – dniowy status po zakończeniu okresu rozliczeniowego BLOCKED. Należy pamiętać, iż w tym czasie usługi związane z domeną, czyli skrzynki pocztowe oraz strona WWW, nie będą działać poprawnie. Taka sytuacja może generować straty finansowe, a także niepotrzebny stres, dlatego należy pamiętać o dacie wygaśnięcia domeny i regularnie odnawiać usługę. Dużym ułatwieniem może być również wybór firmy hostingowej, która zadba o regularne przypomnienia o wygasających usługach.
Brak odnowienia usługi po 30 dniach
Najbardziej bolesną sytuacją dla abonentów domen jest chwila, w której domena trafia do puli domen wolnych. Na rynku istnieją firmy, które zajmują się przechwytywaniem nazw domen, które nie zostały odnowione. Najczęstszą praktyką tych firm jest rezerwacja usługi na 14 dni i złożenie oferty abonentowi, który niestety często godzi się nawet na wygórowaną kwotę rejestracji, aby nie stracić cennej nazwy. UWAGA! NASK w 2020 roku zrezygnował z udostępniania możliwości rezerwowania domen, co jednak nie powstrzymało nieuczciwych praktyk na rynku. Istnieją również przypadki, gdy domena zostanie przez kogoś nie tylko zarezerwowana, ale również odnowiona na kolejny rok. Wtedy najlepiej zapoznać się z ofertami giełdy domen i sprawdzić, czy przypadkiem nasza domena nie jest wystawiona na sprzedaż w „atrakcyjnej” cenie. O innych przykładach działań domenowych „hakerów” pisaliśmy tu: https://www.lh.pl/pomoc/domenowi-hakerzy-wyludzaja-pieniadze-zabezpieczenie/
Celowe usunięcie nazwy domeny z rejestru
Istnieje również możliwość wypowiedzenia umowy na utrzymywanie domeny, co skutkuje jej usunięciem. Domena przybiera wtedy status DELETE_BLOCKED po rozwiązaniu umowy i po 5 dniach trafia do puli domen wolnych z możliwością jej rezerwacji i rejestracji przez dowolną osobę.
Dodatkowe statusy domen polskich
- Brak informacji o nazwie domeny w bazie Registry NASK – domena nie istnieje w bazie danych
- Trwa postępowanie wyjaśniające stan REGISTERED ze statusem Client_Hold – z takim statusem możemy spotkać się w przypadku sporu, oraz w czasie trwania wyjaśnień wątpliwości dotyczących współpracy z jej abonentem
Pełny cykl życia można również przeanalizować za pomocą poniższego schematu:
Nie masz jeszcze domeny? Zarejestruj ją w LH.pl. |
Podobał Ci się artykuł? Zostaw opinię!
Jeden komentarz
Możliwość komentowania została wyłączona.
Cześć! Nie do końca to tak działa. Przede wszystkim domeny dużych firm posiadają zarejestrowane znaki towarowe, które dają im ochronę i pewność, że nikt inny nie przechwyci domeny, albo nie zarejestruje podobnej. Każdego dnia w Sądach Polubownych odbywają się sprawy sporne o domeny, które zostały zarejestrowane nieuczciwie. Nawet, jeśli doszłoby do przechwycenia domeny takiej jak google.com, to i tak firma Google mogłaby zawalczyć o naruszenie wizerunku firmy, działanie na niekorzyść abonenta, naruszenie praw do domeny, ograniczenie dostępu do rynku i tak dalej. W podlinkowanym tekście pojawia się też pewna nieścisłość – okres wygasania domeny .pl to 30 dni, domen globalnych 35 dni+ 30dni + 5 dni, europejskich 40 dni. Pozdrawiam!