Domeny premium – czy warto?

Prócz tradycyjnych domen z popularnymi rozszerzeniami, na rynku domenowym dostępne są również domeny premium. Czym różni się ich rejestracja i czy warto w nie inwestować?

domeny premium, domeny, euro

Domena premium to nic innego, niż domena o dużej wartości przeliczalnej na pieniądze. Jej konstrukcja najczęściej oparta jest na rozszerzeniu należącym do tzw. nowych rozszerzeń generycznych. Domeny premium, w zależności od wykorzystanej końcówki, mają odrębne zasady rejestracji i odnowienia.

Duży koszt już na starcie

Bywa tak, że domeny premium już w pierwszym dniu sprzedaży kosztują kilka tysięcy złotych, a często kwotę kilku tysięcy należy jeszcze przeliczyć z dolarów na złotówki. Znakomitym przykładem domeny, której cena przyprawiła o zawrót głowy jest rozszerzenie .art. Zanim ruszyła ogólnodostępna, oficjalna sprzedaż nazw .art, rejestrator udostępnił przedsprzedaż, czyli rezerwację atrakcyjnych nazw do późniejszej rejestracji.

domena premium, domena .art, domeny premium

.art czyli “atrakcyjna” rejestracja

Właściciele rejestru domen .art wykonali solidny research baz danych popularnych i często wyszukiwanych słów, wartościowych nazw marek, nazwisk, a także ocenili związek danej nazwy ze sztuką. Efektem ich pracy było wyłonienie 3,5 miliona domen pisanych w różnych językach, które oznaczone zostały jako premium. Oznacza to, że za domenę, dla przykładu, kwiaciarnia.art zapłacimy dużo więcej niż za przypadkowy ciąg znaków gfhdjs.art.

Dlaczego rejestry domen premium to robią?

Głównie – dla pieniędzy. Domeny globalne .com, .net, .biz można zarejestrować za kilka do kilkunastu dolarów, co sprawia, że do dziś są chętnie rejestrowanymi rozszerzeniami. Dostępne są dla zwykłych śmiertelników i kuszą prostymi rozwiązaniami. Domena .art nie jest już tak oczywista jak .com, dlatego też jej popularność jest dużo mniejsza. Rozszerzenie dla artystów było rozchwytywane w pierwszych dniach rejestracji, ale niestety dość szybko nasyciło rynek. Zjawisko to najlepiej obrazują  statystyki nTLDStats.com, według których już w 5 dni po uruchomieniu rejestracji doszło do blisko 7 tysięcy zamówień, aby przez kolejne 35 dni powiększyć pulę zaledwie o 3 tysiące. Spadek liczby rejestracji związany był nie tylko z wyczerpującą się pulą atrakcyjnych rozwiązań, ale przede wszystkim z ogromnymi kosztami.

Przykłady cen rejestracji domen .art:

kowalski.art 6 tysięcy PLN

runway.art  20 tysięcy PLN

polska.art 20 tysięcy PLN

miller.art 30 tysięcy PLN

fisher.art 43 tysięcy PLN

Brak stabilności cen odnowień domen premium

Mimo, iż fakturę na odnowienie domeny otrzymujecie od obecnego operatora, warto wiedzieć, iż to nie on dyktuje cenę za daną usługę. O kosztach decyduje bowiem sam rejestr danej końcówki. Jeśli jednak jesteście już abonentami domeny premium i macie okazję odnowić ją w rozsądnej cenie, warto rozważyć opłatę na dłuższy okres. W przypadku większości domen, masymalnym okresem rozliczeniowym jest 10 lat.

Nie każda nowa domena generyczna to domena premium

Wato pamiętać, iż nie każde modne rozszerzenie domenowe skazane jest na bycie premium. Jeśli chcemy w swoim adresie WWW wykorzystać nową domenę, a tym samym wyróżnić się na tle konkurencji, z pewnością możemy sięgnąć po końcówki dostępne do rejestracji w przystępnych cenach. Portal ntldstats.com na bieżąco publikuje statystyki sprzedaży nowych domen. Grafika przedstawia statystyki z dnia 25 czerwca 2017.

domeny premium, statystyki sprzedaży domen, nowe domeny, domeny

Jak widać, największą popularnością rejestracji cieszy się domena .xyz, o której dyrektor spółki zarządzającej tym rozszerzeniem, Shayan Rostam, mówi, iż została skierowana do nowego pokolenia internautów, generacji XYZ. Dlaczego odniosła sukces? Ano dlatego, że specjalistom od marketingu udało się się wykreować modę na bycie częścią pokolenia XYZ, a co za tym idzie – bycie kreatywnym, młodym, pełnym energii startupowcem. Obok działań marketingowych, twórcy domeny .xyz zadbali o bezpieczeństwo użytkownia nazwy. Najnowsze raporty spamowe z danych Spamhaus wykazują na niespełna 1% wszystkich nadużyć w rozszerzeniu .xyz w Internecie.

Liczba rejestracji domeny .xyz sięgnęła już ponad 5, 5 miliona, z czego aż 73 % nazw to domeny zaparkowane na hostingach, a zatem domeny w użyciu. Domena .art sięgnęła poziomu zaledwie 10 tysięcy rejestracji, z czego tylko 28.07 % to domeny zaparkowane. Tak niski procent przypisanych do serwera usług świadczyć może o tym, iż domeny .art są rejestrowane by później wystawić je na giełdzie domenowej.

Domeny premium – czy warto?

Przykład domeny .xyz znakomicie pokazuje, że chcąc być oryginalnym w sieci, nie musimy inwestować tysięcy złotych w samą rejestrację, a później kolejnych tysięcy w utrzymanie nazwy. Domeny premium to prestiżowe rozwiązanie, lecz nie ukrywajmy – skierowane raczej do dużych marek, dla których koszty będą nieodczuwalne w takim stopniu, jak dla przeciętego użytkownika Internetu. Aby czuć się „premium” warto śledzić statystyki rejestracji domen i w porę wybrać modne rozszerzenie w przystępnej cenie.

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Aneta Rutkowska
Lubi gdy wszystko działa, a najlepiej jeżeli działa szybko. W szczególności strony internetowe. Pomaga użytkownikom WordPressa zrozumieć go lepiej. Gdyby fizycy mieli taką umiejętność wyjaśniania skomplikowanych rzeczy, wszyscy rozumielibyśmy fizykę kwantową. Na co dzień koordynuje różne procesy w najlepszej firmie hostingowej w Polsce – LH.pl.

2 komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Raport rynku WordPress