Certyfikaty SSL typu Wildcard – korzyści i zastosowanie 

W LH.pl masz możliwość wykupienia komercyjnego (płatnego) certyfikatu SSL lub – jeśli posiadasz u nas hosting – aktywowania bezpłatnego certyfikatu Let’s Encrypt SSL dla swojej strony. Przeglądając naszą ofertę zapewne zauważyłeś, że dla niektórych typów certyfikatów można uaktywnić opcję Wildcard. Zobaczmy, co to jest Wildcard SSL i kiedy warto z niego skorzystać. A. Certyfikaty komercyjne w LH.pl:
  • Veri SSL – weryfikacja po domenie (DV) z możliwością wykupienia Wildcard
  • Trust SSL – weryfikacja organizacji wnioskującej (OV) z możliwością wykupienia Wildcard
  • Premium SSL – weryfikacja organizacji wnioskującej (EV), bez możliwości wykupienia Wildcard
B. Certyfikat bezpłatny
  • Let’s Encrypt SSL – instalacja odbywa się w panelu klienta dla konkretnej domeny lub subdomeny, bez konieczności walidacji

Co to jest certyfikat SSL typu Wildcard?

Standardowy certyfikat SSL ma na celu zabezpieczenie strony internetowej szyfrowanym protokołem https. Zwiększa to bezpieczeństwo zarówno samej strony www, jak również wszystkich danych jakie są przetwarzane. Zakup standardowego certyfikatu SSL odbywa się dla jednej głównej domeny np. mojadomena.pl. Co zrobić w sytuacji, kiedy chcesz utworzyć subdomeny i je również zabezpieczyć certyfikatem SSL? Z rozwiązaniem tego problemu przychodzą wystawcy certyfikatów SSL, którzy umożliwiają wykupienie certyfikatu SSL typu wildcard. Oznacza to, że w sytuacji gdy wykupisz certyfikat dla domeny np. mojadomena.pl z opcją wildcard to będzie on mógł zostać zainstalowany zarówno dla domeny głównej, jak i wszystkich jej subdomen pierwszego rzędu np. sklep.mojadomena.pl, dev.mojadomena.pl. Warto jednak podkreślić, że nie każdy certyfikat komercyjny posiada możliwość wykupienia opcji wildcard.
Certyfikaty komercyjne - Co to jest SSL Wildcard?
Jak widzisz w przypadku komercyjnych certyfikatów opcja wildcard jest możliwa tylko dla:
  • Veri SSL – weryfikacja po domenie (DV)
  • Trust SSL – weryfikacja organizacji wnioskującej (OV)
Jesli chodzi o certyfikat Let’s encrypt to wystarczy dodać subdomeny do strefy DNS i dla nich dokonać instalacji tego certyfikatu – tak samo jak dla domeny głównej.
Pamiętaj! Sama instalacja certyfikatu nie powoduje, że strona będzie się wyświetlać z protokołu https, ze względu na zapisane linkowanie w bazie danych. Należy jeszcze poprawić linkowanie zapisane w bazie danych. Sprawdź: Jak wdrożyć SSL w WordPressie.

certyfikat SSL typu Wildcard – zalety

Certyfikat typu wildcard SSL to certyfikat , który umożliwia chronienie dowolnej liczby subdomen pod jednym certyfikatem. Wildcard pozwala na automatyczne tłumaczenie symboli wieloznacznych, czyli wildcard characters, na dzikie karty. Dzięki temu można zarządzać wieloma dodatkowymi adresami email czy subdomenami z jednego pliku certyfikatu. Standard wildcard jest wieloznacznikiem globalnym, który umożliwia połączenia z dowolnymi adresami IP i domainami. Certyfikat typu wildcard jest bardzo przydatny dla właścicieli stron internetowych, zwłaszcza dla tych posiadających sklepy internetowe lub komunikaty drugiego rzędu na stronie. Dzięki ssl wildcard transmisja danych jest zabezpieczona nie tylko dla jednej subdomeny, ale dla dowolnej liczby pod nimi. Przeglądarki internetowe wildcard używają informacji z certyfikatu wildcard, aby automatycznie zaufać dowolnemu adresowi pod daną domeną.