Co to jest Let’s Encrypt?

Bezpieczeństwo danych w Internecie jest kluczową kwestią. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, to z pewnością powinieneś zadbać o to, aby dane klientów były przekazywane w sposób zabezpieczony, np. w trakcie składania zamówienia. Niemal obowiązkowy w takim przypadku jest certyfikat SSL.

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL zapewnia szyfrowane połączenie między klientem a serwerem, zabezpieczając w ten sposób przekazywane dane. To, czy strona korzysta z certyfikatu SSL można łatwo sprawdzić, spoglądając na ikonę kłódki tuż obok adresu URL witryny, na której się znajdujesz. Zamknięta kłódka sugeruje, że strona korzysta z certyfikatu SSL, a co za tym idzie wszystkie dane przesyłane między przeglądarką a serwerem są szyfrowane. SSL to zatem większy poziom bezpieczeństwa przekazywanych informacji oraz wyższy poziom zaufania ze strony odwiedzającego.

Jak działa certyfikat SSL?

Podczas wejścia na stronę internetową, która posiada zainstalowany certyfikat SSL twoja przeglądarka weryfikuje poprawność połączenia szyfrowanego. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w sytuacji, kiedy na stronie internetowej pojawia się konieczność logowania, czy też wpisania swoich danych. Zainstalowany certyfikat spowoduje, że haker który przechwyci w/w dane, nie odczyta ich, gdyż będą one w formie zaszyfrowanej.

Warto wiedzieć, że posiadając hosting w LH.pl możesz zainstalować na swojej stronie darmowy certyfikat SSL Let’s Encrypt.

Sprawdź, jak uruchomić certyfikat SSL Let’s Encrypt na serwerze w LH.pl.

Let’s Encrypt SSL – czym jest?

Let’s Encrypt to organizacja non-profit, która umożliwia wygenerowanie bezpłatnego certyfikatu SSL dla wybranej domeny. Powołana została przez Internet Security Research Group (ISRG). Dzięki zorganizowanej zbiórce i dobrowolnym wpłatom przez największe korporacje na świecie (np. Facebook) utworzyła Urząd Certyfikacji. To właśnie dzięki tej inicjatywie pojawiło się zjawisko darmowych certyfikatów Let’s Encrypt SSL, które możesz również wygenerować dla swoich domen na hostingu w LH.pl.

Najważniejsze cechy certyfikatu:

  • darmowy – jeśli jesteś właścicielem domeny możesz zainstalować certyfikat, po stronie operatora który umożliwia tą opcję
  • bezpieczeństwo – pozwala na zabezpieczenie Twojej strony www, jak również zwiększa zaufanie osób odwiedzających Twoją stronę internetową
  • otwarty – certyfikat zostaje wystawiany i odnawiany automatycznie
  • automatyzacja – instalacja certyfikatu, jak również wdrożenie go na stronie jest stosunkowo proste

Zakupując usługi w LH.pl masz możliwość aktywacji dla domeny bezpłatnego certyfikatu SSL lub skorzystania z komercyjnej wersji. Dla początkującej strony internetowej możesz zainstalować bezpłatny certyfikat SSL, natomiast jeśli z biegiem czasu strona lub sklep rozrosną się do większego projektu warto pomyśleć o płatnej wersji certyfikatu. Pozwala on na dodatkową weryfikację, jak również gwarancję pieniężną w przypadku złamania klucza.

Bezpłatny kurs WordPress