IMAP czy POP3? Jaki rodzaj serwera poczty przychodzącej wybrać?

Konto pocztowe możesz skonfigurować przy użyciu serwera poczty przychodzącej POP3 lub IMAP. Na czym polega różnica?

Serwer poczty przychodzącej POP3

W przypadku POP3 program pocztowy podczas pobierania wiadomości tworzy ich lokalną kopię w pamięci urządzenia (komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu, smartfonu). Warto podkreślić, że jest to kopia tylko i wyłącznie folderu ODEBRANE.
Oznacza to, że wszystkie wiadomości po pobraniu są przechowywane w pamięci urządzenia. Zaznaczenie podczas konfiguracji programu pocztowego opcji “Zostawiaj kopie wiadomości na serwerze” sprawi, że usunięcie wiadomości z urządzenia lokalnego nie spowoduje jej usunięcia z serwera pocztowego (chyba, że celowo skonfigurujemy w ten sposób program pocztowy).

Taka konfiguracja pozwala na lokalne, odizolowane zarządzanie pobranymi wiadomościami. Daje też dostęp do pobranych wiadomości nawet bez połączenia z Internetem, jednak powoduje większe wykorzystanie wolnej przestrzeni w urządzeniu, gdyż wszystkie wiadomości i załączniki są przechowywane na dysku twardym lub w pamięci telefonu.

Serwer poczty przychodzącej IMAP

W przypadku IMAP program pocztowy daje bezpośredni wgląd w to, co znajduje się na serwerze pocztowym. Klient poczty pobiera jedynie same nagłówki wiadomości, a szczegóły (pełna treść, załączniki) pobierane są dopiero po wybraniu konkretnej wiadomości. Usunięcie wiadomości w programie pocztowym powoduje wykasowanie jej nie tylko lokalnie, ale również na serwerze pocztowym.

Innymi słowy, wszystkie operacje wykonywane w programie pocztowym są przenoszone na serwer pocztowy. To dobre rozwiązanie, gdy chcemy utrzymać spójny stan skrzynki pocztowej niezależnie od tego, z poziomu jakiego urządzenia sprawdzamy pocztę – wiadomość odczytana lub usunięta w jednym miejscu przejmuje ten stan również na innych urządzeniach, które korzystają z tego samego konta pocztowego.