Ile miejsca na serwerze zajmuje strona na WordPressie?

Ile zajmuje WordPress miejsca na serwerze?

Strona stworzona w WordPress składa się z wielu elementów umieszczonych na hostingu WordPress. Są to pliki zawierające kod aplikacji, grafiki i inne dodane do strony elementy multimedialne lub np. materiały dostępne do pobrania. Rozmiar tych wszystkich danych składa się na to, ile miejsca na hostingu będzie zajmowała Twoja strona.

Dlaczego warto wiedzieć, ile miejsca zajmuje strona?

Informacji o tym, ile miejsca zajmuje strona, będziesz potrzebować, przede wszystkim, wybierając hosting. Niezależnie od tego, czy dopiero planujesz uruchomienie strony, czy rozważasz migrację do nowego operatora, musisz wybrać pakiet, w którym będzie wystarczająca ilość miejsca na Twoje dane.

Hosting możesz wykorzystać też do utrzymania swojej poczty elektronicznej. W takim przypadku wybierając usługę, oprócz sprawdzenia rozmiaru strony musisz przemyśleć również, ile przestrzeni zarezerwujesz na potrzeby kont e-mail.

Sprawdź także: Jaki wybrać hosting pod pocztę e-mail?

Ile miejsca zajmuje czysta instalacja WordPress?

Najnowsza obecnie wersja WordPressa 6.1.1 (stan na 4.02.2023 r.) po rozpakowaniu i zainstalowaniu na serwerze zajmuje około 65 MB miejsca. Instalacja zawiera trzy domyślnie zainstalowane motywy oraz dwie wtyczki (Akisment antyspam i Hello dolly).

Od czego zależy rozmiar strony WordPress?

Czysta instalacja WordPressa potrzebuje minimalnej ilości miejsca, na rozmiar Twojej strony będzie składało się jednak również wiele innych elementów:

  • zainstalowany motyw — minimalistyczne domyślne motywy WordPress będą zajmowały znacznie mniej miejsca niż te bardziej skomplikowane, oferujące więcej możliwości konfiguracji,
  • zainstalowane wtyczki — podobniej jak przy motywach – niektóre wtyczki będą zajmowały więcej miejsca niż inne, a im więcej ich na stronie tym więcej miejsca będzie zajmowała Twoja instalacja WordPressa,
  • grafiki na stronie — elementy graficzne, nawet po odpowiedniej optymalizacji, będą prawdopodobnie zajmowały najwięcej miejsca,
  • inne elementy multimedialne — video, pliki dźwiękowe, dokumenty PDF etc.

W kontekście grafik pamiętaj, że oprócz plików wgranych przez Ciebie na serwer, WordPress tworzy również kilka kopii każdego z nich w predefiniowanych wcześniej rozmiarach (miniatury).

Pliki video mogą mieć bardzo duży rozmiar — z tego oraz kilku innych powodów, dodając filmy do strony, korzystaj co do zasady z opcji osadzenia filmów umieszczonych w serwisach streamingowych jak YouTube czy Vimeo.

Jak sprawdzić ile miejsca zajmuje strona WordPress?

Jest kilka sposobów, aby sprawdzić ile miejsca zajmują pliki Twojej strony. Oto najpopularniejsze z nich.

Zakładka “Stan Witryny” w WordPress.

Informacje o rozmiarze strony znajdziesz w kokpicie WordPressa. Zaloguj się, a następnie wybierz z menu pozycję “Narzędzia” → “Stan witryny”. W sekcji “Informacja” po rozwinięciu zakładki “Foldery i rozmiary” pokaże się informacja o zajętości miejsca na serwerze z podziałem na pliki samej instalacji WordPressa, katalogi motywów i wtyczek oraz dane wgrane przez Ciebie.

Panel klienta w firmie hostingowej

Informację ile miejsca zajmuje dana instalacja WordPressa znajdziesz czasami w panelu klienta firmy hostingowej. W naszym panelu klienta widoczny jest rozmiar danych na serwerze WWW ogółem — bez podziału na poszczególne katalogi i instalacje.

Konsola SSH

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników szybki sposób na sprawdzenie rozmiaru danego katalogu na serwerze np. zawierającego pliki konkretnej strony WWW to skorzystanie z konsoli SSH. Komenda, za pomocą której zliczysz rozmiar bieżącego katalogu to du -sh

Rozmiar strony WordPress – przykłady

Jeśli chcesz wiedzieć, ile miejsca faktycznie zajmują pliki Twojej strony, najlepiej sprawdź to jednym ze sposobów zaprezentowanych powyżej. Jeżeli jednak dopiero planujesz jej uruchomienie i zastanawiasz się jaki hosting wybrać, orientacyjne wartości:

  • prosta strona wizytówka, kilka do kilkunastu wtyczek, kilka zakładek – 150-300 MB,
  • bardziej rozbudowana strona – blog z wieloma wpisami, wizytówka z portfolio z większą ilością zdjęć – orientacyjny rozmiar to 500-2500 MB,
  • portfolio fotografa, zawierające bardzo wiele zdjęć z realizacji – może ważyć nawet kilka lub kilkanaście GB.

Pamiętaj, że to tylko przykładowe wartości. Wybierając hosting, najlepiej zdecyduj się na taki, który będzie dawał Ci możliwość zmiany pakietu, w razie gdyby w przyszłości zaczęło brakować miejsca. Pamiętaj też, że rozmiar miejsca na dane nie jest jedynym parametrem, który należy brać pod uwagę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym poradniku jak wybrać hosting WordPress.

Podsumowanie

Teraz już wiesz zarówno ile miejsca zajmuje czysta instalacja WordPressa, o ile może ten rozmiar wzrosnąć po zainstalowaniu motywu i kilku popularnych wtyczek oraz jak sprawdzić ile miejsca zajmuje Twoja strona na hostingu obecnie.

Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Dawid Gulbicki
Od kilku lat zainteresowany tematyką tworzenia i optymalizacji stron www. W pracy sprawia, że strony i sklepy klientów LH.pl znajdują nowy dom, a proces zmiany przebiega bez stresu dla ich właścicieli. Prywatnie muzyk, pasjonat górskich wędrówek, zwolennik aktywnego trybu życia.
Raport rynku WordPress