Jak wypakować archiwum ZIP na serwerze

Wypakowywanie archiwów ZIP, RAR i GZ na serwerze

Wysyłanie WordPressa, PrestaShop lub innego CMS potrafi trwać bardzo długo ze względu na dużą ilość pojedynczych plików. Rozwiązaniem jest wysłanie wszystkiego w formie spakowanego archiwum ZIP, a następnie rozpakowanie archiwum już bezpośrednio na serwerze. Znacznie przyspieszy to proces wysyłania CMS’ów i skryptów na serwer. Jak to zrobić?

Jeśli kiedykolwiek wysyłałeś/-aś WordPressa, PrestaShop lub Joomlę na serwer FTP, to pewnie wiesz, że trwa to dość długo. Wszystkie systemy CMS mają dużą ilość plików i wysyłanie może trwać nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Można jednak cały ten proces nieporównywalnie przyspieszyć, nawet do tego stopnia, że wysłanie zajmie kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund. Zamiast wysyłać cały katalog z tysiącami plików wystarczy wysłać spakowany plik ZIP z plikami CMS’a, a następnie rozpakować go na serwerze. Wtedy wysyłanie będzie bardzo szybkie, a rozpakowanie plików na serwerze trwa dosłownie chwilę.

tpay szybkie płatności

Dlaczego wysłanie archiwum ZIP / RAR trwa szybciej niż katalogu z rozpakowanymi plikami?

Przy wysyłaniu plików przez FTP liczy się nie tylko rozmiar całego materiału, który wysyłamy, ale także ilość plików, którą chcemy przesłać. Wysłanie jednego pliku o rozmiarze 20MB potrwa znacznie krócej, niż wysłanie folderu o tej samej wielkości, ale składającego się z 10,000 drobnych plików.

Dzieję się tak, bowiem przy każdym pliku negocjowane jest połączenie – jeśli mamy do wysłania jeden duży plik, to połączenie jest tworzone jednorazowo, a następnie dochodzi do rozpoczęcia transferu. Gdy jednak wysyłamy tysiące pomniejszych plików, to po wysłaniu każdego z nich negocjowane jest nowe połączenie, co zajmuje dużo czasu (więcej niż samo wysłanie takiego małego pliku).

Dlatego właśnie pomocne jest wysłanie wszystkiego w formie spakowanego archiwum ZIP, czyli jednego dużego pliku. Wysyłając jeden większy plik ZIP zamiast kilku lub kilkunastu tysięcy mniejszych osiągniemy dużo większy transfer. Przesłany plik ZIP na serwerze możemy następnie rozpakować za pomocą specjalnego skryptu.

Jak wypakować archiwum ZIP na serwerze?

W tym celu użyjemy skryptu o nazwie Unzipper. Jest to darmowy skrypt, stworzony przez użytkownika ndeet i pobrać go można z serwisu GitHub.

Pobierz Unzipper.php (kliknij w link prawym przyciskiem myszy i wybierz „Zapisz plik jako”)

Po zapisaniu pliku Unzipper.php musisz przekopiować go na serwer FTP razem z archiwum ZIP/RAR, które chcesz wypakować. Plik Unzipper musi znajdować się w tym samym folderze, w którym znajduje się archiwum do wypakowania.

Pliki pozwalające wypakować ZIP na serwerze FTP

Następnie musisz otworzyć przeglądarkę internetową i wpisać adres URL do pliku Unzipper.php, który wysłałeś/-aś na swój serwer FTP. Przykładowo, jeśli twój serwer jest dostępny pod adresem „http://twojastrona.lh.pl”, to adres do pliku będzie następujący:

http://twojastrona.lh.pl/unzipper.php

Z kolei jeśli plik Unzipper.php został umieszczony w podfolderze (np. w katalogu „Wordpress”), to musisz go uwzględnić w adresie:

http://twojastrona.lh.pl/wordpress/unzipper.php

Po wpisaniu poprawnego adresu wyświetli się strona skryptu Unzipper. W sekcji „Archive Unzipper” możesz wybrać z rozwijanej listy swoje archiwum ZIP, RAR lub GZ, które chcesz wypakować.

Interfejs Unzipper, pozwalający wypakować ZIP na serwerze

Następnie w „Extraction Path” możesz wpisać nazwę folderu, do którego ma być wypakowana zawartość archiwum. Jeśli chcesz po prostu wypakować archiwum do tego folderu, w którym aktualnie plik ZIP/RAR/GZ się znajduje, to pozostaw to pole puste. Jeśli jednak chcesz, aby wypakowane pliki były umieszczone w oddzielnym katalogu, to wpisz nazwę folderu i potwierdź wypakowanie przyciskiem „Unzip Archive”.

Zawartość archiwum zostanie wypakowana do obecnego lub podanego w formularzu katalogu. Po otrzymaniu komunikatu o pozytywnym wypakowaniu plików możesz zamknąć stronę skryptu, a następnie ze serwera FTP usunąć plik Unzipper.php oraz archiwum ZIP.

Darmowy kurs WooCommerce
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Błażej Starosta
Ma doświadczenie w tworzeniu oraz prowadzeniu stron WWW, od blogów aż po sklepy internetowe. Od lat uważnie śledzi rozwój WordPressa i jego wpływ na rynek twórców stron internetowych. Stara się być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technologicznymi i dzielić się swoją wiedzą.

2 komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Raport rynku WordPress