WP-CLI jest to narzędzie używane przez użytkowników do zarządzania WordPressem bez konieczności logowania się do kokpitu strony. WordPress jest na co dzień wykorzystywany przez wielu użytkowników zarówno prywatnie, jak i przez WordPress Developerów. Dzięki WP-CLI wiele prac związanych z tworzeniem strony internetowej można znacznie przyspieszyć i zoptymalizować. 

Najważniejsze informacje:
  1. WP-CLI jest to interfejs wiersza poleceń WordPress. Umożliwia zarządzanie stroną internetową bez konieczności logowania do panelu administracyjnego.
  2. Pozwala m.in. zainstalować WordPressa, zainstalować lub usunąć wtyczki, czy też motywy, dodać nowego użytkownika, przywrócić kopię zapasową, jak rownież zarządzać sekcją komentarzy.
  3. W celu korzystania z tego narzędzia niezbędne jest posiadanie dostępu SSH do serwera.

Co to jest WP-CLI?

WP-CLI jest to interfejs wiersza poleceń WordPress. Umożliwia zarządzanie stroną internetową bez konieczności logowania do panelu administracyjnego.  Jest to narzędzie, które staje się coraz bardziej popularne, jak również jest wspierane w ramach hostingu w LH.pl. Jedyne czego potrzebujesz to serwera, który w pakiecie będzie gwarantował dostęp SSH. Narzędzie to zostało zbudowane w oparciu o język programowania jakim jest PHP, jak również korzysta z interfejsu API REST. 

Przy użyciu tego narzędzia masz możliwość w szybki sposób np.: 

  • zainstalować WordPressa
  • wykonać aktualizację wtyczek, czy też motywów
  • tworzyć oraz usuwać konta użytkowników
  • przywracać kopie zapasowe 
  • zarządzać sekcją postów i komentarzy 

Czy warto używać WP-CLI?

Dzięki temu rozwiązaniu masz możliwość zarządzania stroną internetową z poziomu terminala (konsoli), co znacznie przyspiesza prace. Wykonanie aktualizacji, czy też usunięcie zbędnych dodatków na stronie zajmie CI kilka chwil. Dzięki automatyzacji masz możliwość np. konfigurowania i przywracania backupu. Dzięki temu, że narzędzie jest elastyczne użytkownicy mogą dostosować je odpowiednio do swoich potrzeb np. używając go do tworzenia różnych skryptów, czy też skrótów dla często używanych poleceń. 

Najczęstsze operacje wykonywane za pomocą WP-CLI

Poniżej przedstawię Ci kilka podstawowych operacji, jakie możesz wykonać przy użyciu WP-CLI. Pamiętaj, aby przed wykonaniem prac zalogować się najpierw na swój serwer za pomocą SSH. Po zalogowaniu przejdź do katalogu z plikami strony internetowej, dla której chcesz wykonać zmianę. Następnie w wpisz terminalu odpowiednią komendę (polecenie).

Sprawdzenie aktualnej wersji WordPressa

wp core version

Aktualizacja systemu WordPress

wp core update

Instalacja wtyczki
Pamiętaj, aby przed instalacją wtyczki czy też motywu sprawdzić czy znajduje się ona w głównym repozytorium wtyczek WordPressa – https://pl.wordpress.org/plugins/nazwa-wtyczki/. Dodatkowo w konsoli musisz wpisać jej dokładną nazwę, która znajduje się na końcu adresu URL. 

wp plugin install nazwa-wtyczki

Aktywacja wtyczki 
Jeśli korzystasz z WordPressa to zapewne wiesz, że samo zainstalowanie wtyczki nie spowoduje, że zostanie ona aktywowana. Możesz ją włączyć za pomocą polecenia: 

wp plugin activate nazwa-wtyczki

Usunięcie wtyczki

wp plugin uninstall nazwa-wtyczki
Przeczytaj także: Podstawowe komendy systemu Linux

Podsumowanie 

WP-CLI jest bardzo popularnym oraz przydatnym narzędziem do zarządzania stronami internetowymi, które zostały stworzone w WordPressie. Pozwala na zaoszczędzenie czasu dla wielu użytkowników. Dzięki WP-CLI użytkownicy mogą szybko i łatwo wykonywać zadania z wiersza poleceń, co czyni go niezbędnym narzędziem dla właścicieli i programistów witryn WordPress.

Najczęściej zadawane pytania

1. Co to jest WP-CLI?
Jest to to interfejs wiersza poleceń WordPress, który pozwala na wykonywanie wielu operacji na stronie bez konieczności logowania się do kokpitu.

2. Czy w LH.pl mogę korzystać z WP-CLI?
Tak, wystarczy posiadać serwer, który w pakiecie gwarantuje dostęp SSH do serwera. WP-CLI jest zainstalowane domyślnie.

3. Czy WP-CLI jest płatne?
Nie, jest to bezpłatne narzędzie. Nie ponosisz dodatkowych opłat chąc z niego korzystać.
Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.
Raport rynku WordPress