Co to jest phpMyAdmin i do czego służy?

Jeśli trafiłeś na ten poradnik to zapewne zagadnienie bazy danych nie jest Ci całkiem obce. Chociażby podczas tworzenia strony www opartej o popularny CMS jakim jest WordPress zostaniesz poproszony o podanie nazwy bazy danych, nazwy użytkownika oraz hasła.

Baza danych to nic innego jak zbiór informacji, które zostały zapisane zgodnie z regułami. Kiedy baza danych zostanie utworzona możesz nią zarządzać na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie phpMyAdmin. W tym poradniku wyjaśnię Ci co to jest phpMyAdmin i do czego służy.

Co to jest phpMyAdmin?

phpMyAdmin to internetowe narzędzie, które pozwala na zarządzanie bazą danych MySQL w szybki i prosty sposób. Umożliwia przede wszystkim tworzenie nowych baz, tabel, czy też edycji zawartości. Wszystkie operacje możesz wykonywać online, wystarczy komputer z dostępem do internetu oraz przeglądarka internetowa. Po wpisaniu odpowiednich danych dostępowych będziesz mógł zalogować się do panelu zarządzania bazą. Aplikacja powstała w oparciu o język programowania PHP, jest bezpłatna i oparta na licencji GNU General Public License.

Sprawdź: Jak zalogować się do bazy danych

Jaka jest zatem różnica między phpMyAdmin a MySQL?

Bardzo często w początkowych zagadnieniach tematyki bazy danych zostaje poruszone pytanie dot. różnicy między phpMyAdmin a MySQL. Rozwiejemy zatem wszelkie wątpliwości raz na zawsze. PhpMyAdmin jest to nic innego, jak aplikacja internetowa, która ma na celu zarządzania oraz przetwarzanie baz danych MySQL. Natomiast MySQL to system, który pozwala na zarządzania bazami danych.

Zatem najprościej mówiąc phpMyAdmin jest narzędziem, które pozwala na zarządzanie bazami danych. Umożliwia w maksymalnie przyjazny i prosty sposób prowadzenie wszelkiego rodzaju prac oraz dokonywać zmian w bazie danych.

Pamiętaj! Przed wykonaniem jakiejkolwiek operacji w bazie danych upewnij się, że posiadasz kopię zapasową. Bardzo często przypadkowe zmiany mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji na Twojej stronie www. W LH.pl kopie zapasowe wykonujemy codziennie w nocy i przechowujemy przez 30 dni. Backup możesz przywrócić samodzielnie lub z naszą pomocą kontaktując się z działem pomocy.

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.