Domena to w uproszczeniu nazwa strony WWW (adres strony internetowej). Jest to także ares, w którym zakłada się skrzynki e-mail.

Domena składa się z przedrostka i rozszerzenia. Przedrostek możesz wybrać samodzielnie, końcówkę natomiast z listy dostępnych rozszerzeń, np. .pl, .com.pl, .eu, .com.

Z względu na rozszerzenia domeny dzielą się na:

  • domeny polskie: pierwszego rzędu (.pl), funkcjonalne (.com.pl, .info.pl, .net.pl, biz.pl, edu.pl), regionalne (np. waw.pl)
  • domeny globalne: .com, .net, .info, .biz, .edu
  • domeny narodowe: np. włoska .it, niemiecka .de, wielkiej brytanii .uk
  • domeny europejskie: .eu

Historia domen internetowych

Historia domen internetowych sięga początków powstania sieci internetowej. Każda witryna w internecie posiada nazwę domeny, którą użytkownik wpisuje w przeglądarce, aby zobaczyć jej zawartość. Nazwa domeny jest przypisana do adresu IP, który jest określony ciąg cyfr identyfikujący konkretny serwer hostingowy. Aby zapamiętać adres internetowy, zamiast adresu IP, powstał system nazw domenowych, czyli Domain Name System (DNS). Dzięki temu, zamiast pamiętania ciągu cyfr, użytkownik może korzystać z zrozumiałych nazw domenowych.

Aby zarejestrować domenę, użytkownik musi skorzystać z usług rejestratora domen, który powiąże wybraną nazwę z unikalnym adresem internetowym. Nazwy domenowe składają się z domeny głównej i rozszerzenia, które określa tematyka witryny. Na przykład, wikipedia.org to nazwa domeny witryny wolnej encyklopedii.

Rodzaje domen internetowych

Istnieje wiele rodzajów domen internetowych, czyli nazw używanych do identyfikowania różnych sieci w domain name system (DNS). Każda domena składa się z określonej nazwy i rozszerzenia, np. .com, .net czy .org. Domena przypisana jest do adresu IP, czyli konkretnego adresu internetowego, który składa się z ciągu cyfr. Można więc zobaczyć, że nazwa domeny pozwala łatwiej zapamiętać daną witrynę lub serwer.

Rejestracja domeny pozwala użytkownikowi zarejestrować unikalny adres, który będzie widoczny w URL. W ten sposób można składać się z nazwy danej tematyki, co ułatwia identyfikację i budowanie danej stronie internetowej. Dzięki rejestrowaniu właściwych nazw domenowych, można określić sieć zainteresowań lub cel biznesowy danej witryny.

Użytkownik korzystający z usług hostingowych musi więc zarejestrować domenę i przypisać ją do konkretnej strony internetowej, aby była widoczna dla innych użytkowników. Dzięki temu można łatwiej korzystać z poczty e-mail związanej z tą konkretną witryną.

Bezpieczeństwo domeny

Bezpieczeństwo domeny odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu ochrony sieci oraz danych użytkowników. Nazwa domeny jest identyfikatorem, który pozwala zlokalizować określony serwer w sieci. Dzięki domain name system (DNS) możliwe jest przypisanie nazwy domeny do konkretnego adresu IP, co umożliwia użytkownikom zobaczyć witryny za pomocą zrozumiałych adresów internetowych. Rejestracja domeny zapewnia użytkownikom unikalny adres, który można wykorzystać do budowania stron internetowych, prowadzenia biznesu czy wysyłania poczty e-mail. Domena składa się z nazwy głównej oraz jej rozszerzenia, które określa tematykę strony.

Aby zapewnić bezpieczeństwo domeny, ważne jest korzystanie z usług hostingowych renomowanych firm, które zapewniają ochronę danych. Każdy użytkownik powinien zarejestrować domenę w legalny sposób, aby uniknąć problemów z własnością. Podczas rejestracji należy zapamiętać, że nazwy domenowych mogą składać się z różnych liter i cyfr, jednak wielkość liter jest widoczna dla systemu. Dla większego bezpieczeństwa warto stosować silne hasła oraz regularnie zmieniać klucze dostępu do serwera.

Wyszukaj wolną domenę i zarejestruj ją w LH.pl!

Aby to zrobić, skorzystaj z wyszukiwarki domen na stronie lh.pl:

domeny internetowe
Raport rynku WordPress