Migracja WordPressa za pomocą wtyczki Duplicator

Dziś pokażę, jak dokonać migracji za pomocą wtyczki Duplicator. Temat migracji strony na WordPress z serwera na serwer to częste zagadnienie, z którym spotykają się użytkownicy tego CMSa. Błażej opisał, jak przenieść stronę ręcznie kopiując pliki. Teraz pora na automatyzację.

Wspomniana wtyczka jest bardzo prosta i intuicyjna w działaniu. Dodatkowo może posłużyć również jako narzędzie do postawienia klona naszej strony (np. do testów) lub jako narzędzie do tworzenia kopii zapasowych (backup).

Tworzenie paczki plików

Po zainstalowaniu wtyczki i jej włączeniu w panelu po lewej stronie pojawi się dodatkowa zakładka Duplicator. Wybierz z niej Packeges. Na wstępnie nie będziesz miał utworzonych żadnych paczek. Zaraz to zmienimy.


Teraz, w prawym górnym rogu wybierz Create New. Przechodzisz do konfiguratora. W pierwszym polu nadawana jest z automatu nazwa paczki  domyślnie jest to data_nazwastrony

Możesz tutaj zastosować reguły dla katalogów na FTP. Jeśli używasz wtyczki do cache sugeruję ją wykluczyć, aby nie weszła w skład paczki. Analogicznie możesz zaznaczyć tabele bazy danych do wykluczenia. Domyślnie wszystkie katalogi i tabele zostaną uwzględnione w paczce plików.

W kolejnej zakładce możesz wpisać dane nowej, docelowej bazy danych na serwerze oraz adres strony (jeśli się zmieni po przenosinach). Wypełnienie tych pól jest opcjonalne i sugeruję je pozostawić puste na tym etapie. Wrócimy do nich później. Teraz kliknij przycisk Next.

Teraz Twój WordPress zostanie przeskanowany. Powinieneś otrzymać tabelę z wynikiem:

Jeśli pojawiają się ostrzeżenia to przeważnie dotyczą one rozmiaru (Total Size) lub dużych plików (Large Files). Sugeruję wrócić do początkowych ustawień i wykluczyć katalog wp-uploads z paczki – później można przesłać go ręcznie przez klienta FTP.

Kiedy już skan zwraca pozytywne wyniki możesz przejść do zbudowania paczki plików. Kliknij przycisk Build. Duplicator zwróci informację o wykonaniu zadania.

Kliknij w przyciski Installer i Archive, aby pobrać wygenerowane pliki. Za pomocą klienta FTP umieść oba pliki na serwerze, na który przenosisz stronę.

Instalacja na nowym serwerze

Teraz uruchom instalator. Jeśli przeniosłeś stronę na nową domenę wpisz w przeglądarkę www.nowadomena.pl/installer.php

Zawsze do adresu należy dodać /installer.php

Ja dla przykładu posłużę się domeną serwerową i mój link będzie wyglądał tak: http://serwer14970.lh.pl/installer.php

Połącz teraz przeniesionego WordPressa z nową bazą danych. Wypełnij pola:

Name – nazwa bazy danych

User – nazwa użytkownika bazy danych

Password – hasło do nowej bazy danych

Po wpisaniu danych kliknij Test Connection. Jeżeli dane są poprawne otrzymasz komunikat o sukcesie 🙂

Na dole strony z instalatorem zaznacz I have read all warnings & notices i kliknij Run Deployment.

Po rozpakowaniu plików pojawi się okno konfiguracji. Znajdziesz w nim stare i nowe ustawienia. Jeśli przenosisz WordPressa na nową domenę koniecznie ustaw poprawny URL w sekcji New Settings.

Po wszystkim kliknij Run Update. Przejdziesz teraz do ostatniego kroku.

Przejdź przez poszczególne czynności:

Save Permalinks – zostaniesz przeniesiony do ustawień linków bezpośrednich. Wybierz “nazwa wpisu” i zapisz zmiany.

Test Site – zostaniesz przeniesiony na swoją stronę już w nowej lokalizacji. Sprawdź, czy wszystko jest w porządku.

Security Cleanup – kliknięcie tego przycisku spowoduje usunięcie plików instalacyjnych Duplicatora. To ważne ze względów bezpieczeństwa.

Show Report – pokazuje raport błędów. Jeśli ich nie ma, pomiń ten krok.

To wszystko. Właśnie przeniosłeś swojego WordPressa na nowy serwer i/lub domenę. Cała operacja zajmuje 15-20 minut.

UWAGA! Gdy zakończysz prace z Duplicatorem, pamiętaj by usunąć zbędne pliki z serwera. Pozostałości po migracji lub wykonywanym backupie mogą być potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Twojej strony WWW.

Duplicator PRO

Duplicator, którego użyłem to wersja darmowa. Istnieje jeszcze wersja PRO, która pozwala na przenoszenie stron większych niż 2GB, pozwala ustawić harmonogram tworzenia kopii zapasowych, wspiera WordPress Multisite, czy pozwala na połączenie z cPanelem.

Już dziś przenieś swojego WordPressa na dostosowane do niego serwery w LH.pl i poczuj przyspieszenie ładowania strony!

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
dzialpomocy

3 komentarze

  1. Teraz, w prawym górnym rogu wybierz Create New. Przechodzisz do konfiguratora. W pierwszym polu nadawana jest z automatu nazwa paczki domyślnie jest to data_nazwastrony

  2. hm a mnie coś nie zadziałało „strona nie może obsłużyć żądania”

Możliwość komentowania została wyłączona.

Tanie domeny .eu