Posiadasz domenę globalną? Musisz potwierdzić swoją tożsamość!

ICANN (ang. Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), jednostka odpowiadająca za kontrolę adresów domenowych na całym świecie, w 2014 roku wprowadziła wymóg potwierdzenia tożsamości abonenta domeny globalnej.

Kogo dotyczą zmiany wprowadzone przez ICANN i jak dokonać weryfikacji? Poniżej zgromadziliśmy kilka przydatnych informacji.

                    

Podejrzany e-mail czy konieczna weryfikacja?

Po wprowadzeniu zmian w weryfikacji danych abonentów domen, każdy właściciel internetowego adresu globalnego może otrzymać maila, którego nadawcą jest ICANN lub firma, w której zarejestrował domenę. Mail ten zawiera informacje o wymaganiach wynikających ze zmian w umowie ICANN, czyli konieczności potwierdzenia adresu e-mail przypisanego do konkretnej domeny globalnej. Przykładową treść wiadomości prezentujemy poniżej:

Dear registrant,

as of January 1, 2014, the Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) has mandated that all ICANN accredited registrars begin verifying the WHOIS contact information for all new domain registrations, registrar transfer and Registrant contact modifications.

Please refer to 2013 RAA Whois Accuracy Program Specification:

https://www.icann.org/resources/pages/approved-with-specs-2013-09-17-en#whois-accuracy

You have registered one or more domains from http://www.lh.pl/ and verification of the Registrant email address is required for these domain name(s) to remain active. Please click the link below to verify the email address.

You have until <w tym miejscu podany jest termin, do którego należy kliknąć w link >

to verify this email address. After this date, the domain name(s) will be suspended

until the email address is verified.

Please cut-and-paste the following URL into an open web browser to complete the verification process:  <w tym miejscu znajduje się link do emailverification.info>

Once you click the link, your email address will be instantly verified and there is nothing further for you to do on the following domains:

<nazwa Twojej domeny>

Sincerely,

LH.pl

Wiadomość ta często niestety wzbudza w klientach niepokój – jest anglojęzyczna i przypomina mail z próbą wyłudzenia danych osobowych lub przekierowania nas na niebezpieczną stronę WWW. Pierwszym krokiem w celu weryfikacji autentyczności e-maila jest sprawdzenie stopki, na końcu wiadomości powinniśmy zauważyć podpis naszego rejestratora, lub Your ICANN Accredited Registrar

W kolejnym kroku możemy upewnić się, czy znajdujące się w e-mailu linki kierują nas pod adres domeny emailverification.info lub e-mailverification.info . Nadawcą wiadomości jest adres noreply@emailverification.info, a w tytule powinniśmy odnaleźć frazęverification”. E-mail często kierowany jest bezpośrednio do skrzynki ze SPAMem, a zatem istnieje ryzyko, że nie zauważymy ważnego komunikatu.

W LH.pl maile weryfikacyjne wysyłane są bezpośrednio z adresu info@lh.pl, co zdecydowanie redukuje ryzyko pominięcia istotnych dla abonenta treści. Obecnie wiadomości  weryfikacyjne wysyłane są w języku angielskim, lecz w przyszłości zadbamy również o polskie tłumaczenie.

Po otrzymaniu maila właściciel domeny ma 15 dni na weryfikację danych. Podczas tego okresu usługa działa poprawnie oraz przesyłane są dodatkowe przypomnienia o konieczności kliknięcia w link autoryzacyjny.

Moja domena nie działa – co teraz?

Na początku warto upewnić się, czy problem z działaniem strony jest spowodowany brakiem weryfikacji adresu e-mail. Aby tego dokonać wystarczy wyszukać adres domeny w jednej z dostępnych wyszukiwarek whois. Jeśli nasza domena nie działa z powodu braku weryfikacji, jej status w rejestrze będzie zmieniony na client hold. Status zmienia się po 15 dniach od wysłania pierwszego komunikatu o konieczności weryfikacji adresu e-mail i skutkuje przerwą w działaniu strony WWW. W każdym momencie można jednak dokonać autoryzacji poprzez kliknięcie w podany link aktywacyjny, co spowoduje powrót do poprawnego działania usług.

Poniżej widać wynik wyszukiwania dla przykładowej domeny ze statusem client hold:

Przeglądarka zwróci nam natomiast taki widok:

Mój e-mail jest potwierdzony

Jeśli poprawnie przeszliśmy przez proces weryfikacji adresu e-mail zostaniemy o tym poinformowani po kliknięciu w link. Należy jednak pamiętać, iż na rejestratorach domen globalnych ciąży obowiązek przeprowadzania regularnej weryfikacji poprawności danych abonentów, a zatem jednorazowa poprawna weryfikacja adresu nie zapewnia nam spokoju na przyszłość.

W jakiej sytuacji mogę spodziewać się e-maila?

Jeśli zatem dokonywaliśmy tych działań w ostatnim czasie, warto sprawdzić swoją skrzynkę e-mail, która została wykorzystana do rejestracji usługi oraz upewnić się, czy rejestrator nie oczekuje na naszą weryfikację lub potwierdzenie wprowadzonych zmian. To profilaktyczne działanie pozwoli zapobiec przerwom w działaniu usług internetowych.

Dlaczego ICANN zdecydował się na wprowadzenie dodatkowej weryfikacji?

Podczas wprowadzania zmian w 2014 roku, pierwotnym założeniem ICANN była chęć ograniczenia rejestracji domen globalnych z podaniem fałszywych danych. Z raportu stworzonego przez ICANN w 2016 roku wynika, iż udało się poprawić wyniki dotyczące autentyczności danych rejestrowych. Wykonano analizę 12 tysięcy adresów, z czego aż 97% zarejestrowanych domen globalnych posiadało wiarygodne dane. Rok 2014 był dopiero początkiem domenowych rewolucji wprowadzonych przez ICANN, o kolejnych istotnych zmianach napiszemy wkrótce.

Sprawdź, jak wygląda cykl życia domeny .pl

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Aneta Rutkowska
Lubi gdy wszystko działa, a najlepiej jeżeli działa szybko. W szczególności strony internetowe. Pomaga użytkownikom WordPressa zrozumieć go lepiej. Gdyby fizycy mieli taką umiejętność wyjaśniania skomplikowanych rzeczy, wszyscy rozumielibyśmy fizykę kwantową. Na co dzień koordynuje różne procesy w najlepszej firmie hostingowej w Polsce – LH.pl.

9 komentarzy

  1. Jak zwykle napisane przejrzyści i zrozumiale, nawet dla laika. Dobrze, że dajecie dodatkowe informacje za pomocą tych artykułów. Wielu osobom przyda się dodatkowa wiedza.

  2. Dzień dobry,

    ICANN zablokowało mi stronę, ponieważ nie zweryfikowałem domeny. Po odszukaniu linku weryfikacyjnego i potwierdzenia domeny dostałem informacje, że domena jest zweryfikowana, natomiast dalej pozostała zablokowana. Chciałbym się zapytać jak długo trwa proces weryfikacji i jak długo strony zostają zablokowane? Dodam, że odczekałem już 24 godziny i dalej bez zmian

  3. symme-try.com

    Jak wchodzę poprzez telefon wyskakuje okienko zablokowanej strony (celowa wtyczka blokująca zawartość strony, ponieważ strona jest jeszcze w pracach tworzenia), natomiast jak wchodzę przez przeglądarkę na laptopie to wyskakuje okno zablokowania przez ICANN

  4. Strona już działa tak jak należy, stało się to dosłownie w przeciągu ostatnim paru minut. Bardzo dziękuję za pomoc 🙂

  5. Nie znalazłem emaila do weryfikacji. Więc albo nie przyszedł, albo go niechcący usunąłem. Jak mógłbym ponownie reaktywować możliwość weryfikacji domeny?

  6. Dzień dobry.

    A co jak ten mail z linkiem wpadł do spamu i go już nie mamy??!

    Pozdrawiam Jacek

Możliwość komentowania została wyłączona.

Raport rynku WordPress