Skąd pobierać i jak instalować motywy do WordPressa?

Zainstalowanie WordPressa i wzbogacanie go o odpowiednie wtyczki z potrzebnymi funkcjami to jedno. Zostaje jeszcze nam druga sfera – szablon naszej strony. O niego również musimy zadbać, gdyż wpływa on nie tylko na walory estetyczne, ale także optymalizuje stronę pod kątem wyszukiwarek, wpływa na szybkość działania witryny i w dużej mierze wpływa na sukces witryny. W sieci znajdziemy gotowe szablony – jak je instalować?

Szablony do WordPressa - jak je instalować i skąd pobierać?

Duże zasoby szablonów do WordPressa są jednym z punktów, dla których ten system CMS jest tak często wybieramy. W sieci znajdziemy dziesiątki tysięcy płatnych i darmowych szablonów, które możemy dodatkowo dostosować do swoich potrzeb. Najpierw jednak trzeba taki szablon zainstalować… no właśnie, jak to zrobić? Są dwa sposoby na pobieranie i instalację motywów.

Sposób nr 1 – Pobieranie i instalacja motywów z poziomu panelu WordPressa

Szablony do WordPressa są określane mianem motywów i możemy je instalować bezpośrednio z poziomu panelu administratora – podobnie, jak wtyczki.

Skąd pobierać motywy? Dostępne jest oficjalne repozytorium WordPressa, do którego możemy uzyskać dostęp z panelu administratora. W tym celu przechodzimy do naszego panelu administratora, a następnie z panelu bocznego rozwijamy zakładkę „Wygląd” i wybieramy „Motywy”.

Pojawi się lista wszystkich motywów, które są zainstalowane domyślnie w WordPressie. Na samej górze znajdziemy przycisk „Dodaj nowy” – klikamy go, aby przejść do katalogu motywów dostępnych do pobrania.

Katalog motywów z repozytorium WordPressa

Znajdziemy tu kilka tysięcy motywów, głównie darmowych – jeśli interesują nas szablony nowoczesne, dostosowane do dzisiejszych standardów, to warto ustawić filtr „Ostatnio modyfikowany”, aby wyświetlić najnowsze kompozycje, które zostały niedawno zaktualizowane do najnowszej wersji WordPressa.

Pobieranie motywu jest bardzo proste – wystarczy najechać na niego kursorem myszy i wybrać opcję „Zainstaluj”. Motyw zostanie od razu pobrany, rozpakowany i zainstalowany w naszym WordPressie. Aby go aktywować, należy przejść ponownie do zakładki „Wygląd > Motywy” i wybrać go na liście dostępnych motywów przyciskiem „Włącz”.

Sposób nr 2 – Instalacja motywów pobranych w formie archiwum .zip

Nie zawsze motyw, który nam się podoba, znajduje się w oficjalnym repozytorium WordPressa. W sieci znajdziemy setki stron, na których oferowane są darmowe motywy do WordPressa. Najlepiej jednak szukać darmowych szablonów bezpośrednio na stronach twórców i korzystać z tych motywów, które cieszą się dobrą opinią i częstymi aktualizacjami.

Jest to również bardzo proste. Tak samo, jak w pierwszym sposobie, przechodzimy do panelu administratora w WordPressie i wybieramy „Wygląd > Motywy”. Następnie klikamy w przycisk „Dodaj nowy” – wyświetli się wtedy lista motywów z katalogu WordPressa. Ignorujemy ją i spoglądamy znów na samą górę – znajdziemy tam przycisk „Wyślij motyw na serwer”.

Wysyłanie własnego motywu na serwer z WordPressem

Po kliknięciu w tę opcję pojawi się komunikat „Jeżeli posiadasz motyw w formacie .zip, możesz zainstalować go poprzez wysłanie go na serwer za pośrednictwem tej strony.”. To dokładnie ta opcja, która nas interesuje. Klikamy w przycisk „Wybierz plik” i wskazujemy archiwum „.zip” z motywem, który pobraliśmy z innej strony, a następnie klikamy „Zainstaluj”.

Musimy chwilę poczekać, aż plik z motywem zostanie przesłany z naszego komputera na serwer. Gdy przesyłanie zostanie ukończone, WordPress automatycznie przechwyci motyw i rozpocznie jego instalację. Na sam koniec wystarczy przejść do zakładki „Wygląd > Motywy” i aktywować szablon przyciskiem „Włącz”.

Motywy z repozytorium WordPressa – o czym pamiętać?

Repozytorium WordPressa to nie jedyne miejsce, w którym możemy szukać motywów. Ba, warto tu zaznaczyć, że nawet nie jest to najlepsze miejsce do szukania motywów. Owszem, wygodnie się stąd instaluje wszystkie szablony, gdyż możemy je przeglądać i dodawać bezpośrednio z panelu administratora, jednak jeśli szukacie popularnego i często aktualizowanego motywu, który zapewni długie wsparcie, to można się nieco “naciąć”, gdy opieramy się na oficjalnym repozytorium. Okazuje się bowiem, że można bardzo łatwo oszukać ranking popularnych szablonów WordPressa i szybko wdrapać się na sam szczyt popularności z zupełnie nowym motywem o wątpliwej jakości. W jaki sposób?

WordPress buduje ranking popularności na podstawie aktywnych instalacji. Wszystkie instalacje WordPressa są sprawdzane pod kątem zainstalowanego szablonu na podstawie nazwy folderu. Załóżmy, że szablon z serwisu ThemeForest o nazwie X został sprzedany w ilości np. 30 tys. sztuk i tyle osób ma go zainstalowanego. Nie występuje on jednak w oficjalnym repozytorium WordPressa – to nic nie szkodzi, bo WordPress i tak w swojej bazie posiada informację, że szablon X jest zainstalowany i używany przez 30 tys. instalacji. Wystarczy zatem, że ktoś stworzy nowy szablon o tej samej nazwie i umieści go w oficjalnym repozytorium – automatycznie zostaną mu przypisane wszystkie statystyki innego płatnego szablonu o tej samej nazwie, który nie występuje w oficjalnym katalogu. W ten sposób wiele motywów wdrapało się w rankingu popularności na sam szczyt i to całkiem niesłusznie. Dlatego warto czytać komentarze i zrobić mały “research” zanim zdecydujemy się na jakiś szablon.

Dobre, darmowe szablony, na które warto zwrócić uwagę

Poniżej przedstawiamy  10 popularnych, darmowych motywów, które warto rozważyć jako podstawę dla swojej strony. Oprócz tego znajdziecie poniżej odnośniki do zewnętrznych stron, na których można znaleźć dużo darmowych i często aktualizowanych szablonów.

Jeden z ciekawszych motywów biznesowych typu One-Page (wszystko na jednej stronie). Jak nazwa wskazuje, motyw zawiera efekty Parallax, które nadają złudzenie trójwymiarowości. Działa to na prostej zasadzie – niektóre elementy graficzne na stronie przesuwają się z inną prędkością niż reszta, co daje wrażenie efektu 3D. Szablon jest często aktualizowany i posiada responsywny design.

Motyw Parallax One

Zerif Lite to ciekawy motyw, który dość szybko zyskał popularność (słusznie). Ma prostą strukturę typu One-Page i bardzo łatwo go wyedytować, aby stworzyć własny projekt. Oczywiście twórcy zadbali o to, aby motyw był responsywny i prawidłowo wyświetlał się na urządzeniach mobilnych. Wersja Lite oferuje wystarczającą ilość opcji do zbudowania w miarę prostej strony, prezentującej np. naszą firmę. Zerif Lite jest także kompatybilny z WooCommerce, więc w przyszłości można go rozbudować do małego sklepu.

Motyw Zerif Lite

OnePress to kolejny motyw typu One-Page, którego możemy jednak dość szeroko dostosować do własnych potrzeb i dodać oddzielne podstrony. Zbudowany został na podstawie frameworka Bootstrap 4, a jego plusem jest pełna zgodność z WooCommerce. Oznacza to, że jeśli w przyszłości zechcesz rozbudować swoją stronę firmową lub portfolio o funkcje sklepu, to nie musisz się martwić dostosowywaniem motywu.

Motyw OnePress

Shop Isle to motyw dla osób, które chcą uruchomić sklep na WordPressie w oparciu o wtyczkę WooCommerce. Szablon ten oferuje funkcje, które pozwalają promować swoje produkty na stronie głównej w elegancki sposób. Jest dostosowany pod sklep pod każdym kątem, ale również jest bardzo elastyczny i na upartego można na jego podstawie zrobić nawet stronę typu One-Page. Oferuje kompatybilność z popularnymi wtyczkami typu WPML, Contact Form 7, Meta Slider, SiteOrigin Page Builder czy JetPack. Dzięki temu rozbudujesz go o nowe funkcje w bardzo prosty sposób, a dzięki pełnej kompatybilności z Page Builderem możesz tworzyć nowe podstrony i zmieniać ich układ metodą “przeciągnij i upuść”.

Motyw ShopIsle

Nie można zapominać o fotografach i artystach. Jeśli szukacie dobrego motywu, za pomocą którego stworzycie galerię swoich zdjęć czy po prostu portfolio waszych produktów / rękodzieła, to RokoPhoto Lite będzie świetnym wyborem. Motyw ten został stworzony z myślą o osobach, które chcą przede wszystkich eksponować swoje dzieła w formie prostego bloga.

RokoPhoto Lite

Na WordPressie przede wszystkim jednak publikuje się treści tekstowe – notki, wpisy na blogu, a także wiadomości i newsy. Jeśli szukacie dobrego motywu na start strony z treściami informacyjnymi, to NewsMag Lite może być świetnym wyborem. Posiada funkcje typowo pod strony sportowe, magazyny online, portale z newsami czy też pod osobistego bloga z większą liczbą kategorii.

Motyw NewsMag Lite

Jeśli żadne motywy z pośród powyższych wam nie przypadły do gustu, to warto przejrzeć następujące strony, gdzie znajdziecie inne darmowe motywy: ColorlibThemeIsleAThemes. Wszystkie powyższe szablony pobierane są w formacie archiwów “.zip”, które można zainstalować za pomocą drugiego sposobu opisanego wyżej.

Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Błażej Starosta
Ma doświadczenie w tworzeniu oraz prowadzeniu stron WWW, od blogów aż po sklepy internetowe. Od lat uważnie śledzi rozwój WordPressa i jego wpływ na rynek twórców stron internetowych. Stara się być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technologicznymi i dzielić się swoją wiedzą.

4 komentarze

  1. Jako nowy użytkownik WP stwierdzam, że porady nie działają. WordPress każe mi przejść na wyższy plan abonamentowy jeśli chcę dodać motyw. Warto było o tym wspomnieć w artykule, bo to co jest dla Autora oczywistością, dla nowego użytkownika nie jest.

  2. A ja mam pytanie jak zrobić odwortnie- pobrać wgrany szablon z serwera na komputer?…

Możliwość komentowania została wyłączona.