5 rad, jak obniżyć koszty prowadzenia firmy

Jak obniżyć koszt prowadzenia firmy

Nie da się ukryć, że obecna sytuacja społeczno-ekonomiczna na świecie ma duży wpływa na funkcjonowanie wielu przedsiębiorców. Bardzo często dochodzi do sytuacji, w której koszty prowadzenia działalności przewyższają zyski. Istnieje jednak kilka ciekawych rozwiązań, które mogą pomóc w ograniczeniu wydatków. Poniżej przedstawię Ci 5 rad, jak obniżyć koszty prowadzenia firmy. Wbrew pozorom nie są one skomplikowane, a część firm skorzystała z tych rozwiązań w czasach rozprzestrzeniania się pandemii. Zamknięcie działalności nie zawsze jest jedynym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli poświęciłeś dużo czasu i zaangażowania w rozwój firmy.

Redukcja kosztów

Redukcja kosztów jest to nic innego, jak zmniejszenie ponoszonych wydatków. Bardzo często towarzyszy temu optymalizacja wykorzystania zasobów. Redukcja kosztów zmniejszy ryzyko związane z niewypłacalnością przedsiębiorstwa. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na bieżące zobowiązania, czy też kwestie związane z inwestycjami firmowymi. Istotne jest jednak, aby ograniczenie wydatków nie wpływało na jakość świadczonych usług. W sytuacji, kiedy dojdzie do obniżenia jakości wielu klientów zrezygnuje ze współpracy z Twoją firmą. Pamiętaj także, aby nie postępować zbyt pochopnie. Przygotuj analizę przedsiębiorstwa oraz argumenty przemawiające za lub przeciw konkretnym rozwiązaniom.

Przeniesienie działalności do sieci

Znaczą część działalności można przenieść do sieci. Zamiast wynajmować wielopowierzchniowy sklep stacjonarny możesz rozważyć założenie strony firmowej, która będzie promowała Twoją firmę oraz produkty / usługi. Zaoszczędzisz tym samym na kwestiach związanych z wynajmem lokalu oraz opłatami temu towarzyszącymi. Pamiętaj jednak, że nie każdą działalność możesz przenieść online.

Koszty związane z prowadzeniem firmowej strony i działalności online wbrew pozorom nie są duże. Wiele firm hostingowych posiada korzystane oferty pakietowe. Aby założyć firmową stronę będzie potrzebować domeny (nazwy strony internetowej), hostingu (miejsca, gdzie będą przechowywane wszelkie pliki strony oraz skrzynki pocztowe) oraz certyfikatu SSL (jest to zabezpieczenie https, a najprościej mówiąc zielona kłódeczka przy adresie strony).

W LH.pl koszt rejestracji domeny internetowej .pl to jedynie 9 zł netto na cały rok.

Lh.pl domeny w promocji za 9 zł netto
Zarejestruj swoją domenę już teraz!

Jeśli chodzi o hosting to dużą popularnością cieszy się hosting WordPress.

Hosting WordPress ze wsparciem na start - Lh.pl
Hosting WordPress ze WWWsparciem na dobry start

Jest wybierany przez wielu użytkowników ze względu na atrakcyjną cenę oraz wysoką jakość usługi. Dzięki autoinstalatorowi WordPressa zainstalujesz CMS w kilka chwil.

Wiele hostingodawców oferuje również bezpłatny certyfikat SSL. W LH.pl masz do dyspozycji bezpłatny Let’s encrypt. Obecnie instalacja na stronie certyfikatu SSL stanowi podstawę bezpieczeństwa oraz jeden z elementów branych pod uwagę podczas pozycjonowania Twojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google.

Jak widzisz koszt zakupu domeny oraz serwera jest niewielki w porównaniu do kosztów związanych z wynajęciem lokalu.

Wirtualne szkolenia oraz spotkania pracowników

Istnieje wiele ciekawych oraz dostępnych szkoleń pracowniczych, które dofinansowane są z budżetu Unii Europejskiej. Jest to doskonałe rozwiązanie dla firm, które nie posiadają środków na zewnętrzne szkolenia, a stawiają na nieustanny rozwój swojego zespołu. Dofinansowanie kosztów szkoleń jest dużym odciążeniem dla portfela firmowego. Dodatkowo szkolenia oraz spotkania online nie wymagają poniesienia kosztów związanych z transportem, wyżywieniem, czy też noclegiem pracownika.

Praca zdalna

W ostatnich latach pandemia pokazała, że coraz więcej firm jest w stanie efektywnie pracować z domu. Wiele działalności również może skorzystać z tego rozwiązania. Pozwoli to na ograniczenie kosztów związanych z wynajęciem biura. Obecnie obserwujemy także wzrost ilości narzędzi, które pozwala na monitorowanie efektywności pracy zdalnej. Dzięki temu pracodawca jest spokojny o efekty oraz wyniki, a pracownicy czują się bardziej zmobilizowani to realizacji swoich obowiązków.

Bezpłatna reklama w internecie

Samo przeniesienie działalności do sieci i stworzenie swoje strony www, spowoduje że większa ilość użytkowników trafi w sieci na Twoją firmę i chętniej nawiąże współpracę. Dodatkowo istnieją także bezpłatne rozwiązania reklamowe, które są bardzo skuteczne i rozpromują Twoja markę. należą do nich m.in. wizytówka firmowa Google Moja Firma, konto firmowe na Linkedin, strona na Facebooku, konto YouTube, TikTok itp.

E-faktura

Elektroniczne fakturowanie jest bardzo popularną formą płatności wśród przedsiębiorców. Ma tę zaletę, że jest łatwy w dostarczeniu — wystarczy jeden e-mail, aby upewnić się, że dotrze do właściwego odbiorcy. Noty papierowe natomiast wiążą się z możliwością wystąpienia opóźnień, które mogą narazić firmę na straty i konsekwencje w postaci odsetek karnych za zwłokę. Również w ich przypadku przechowywanie nie stanowi problemu, podobnie jak faktury papierowe. Oszczędzamy więc nie tylko na kosztach druku, ale również na kosztach archiwizacji.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższe rady, jak obniżyć koszty prowadzenia firmy sprawdzą się także w Twoim przypadku. Nawet jeśli nie masz możliwości wykorzystania wszystkich, to wdrożenie do swojej firmy choć części z nich przyniesie Ci duże oszczędności. ważne jednak, aby wszystkie zmiany podejmować rozsądnie i zgodnie z możliwościami przedsiębiorstwa.

Przeczytaj również:

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.
Raport rynku WordPress