Jak działa kopia zapasowa na Cloud Server w LH.pl?

Posiadanie kopii zapasowej jest niezwykle istotne, zwłaszcza kiedy większość biznesu działa w sieci i opiera się na danych cyfrowych. Poniżej dowiesz się, jak działa kopia zapasowa na Cloud Server w LH.pl.

Co to jest kopia zapasowa? 

Kopia zapasowa, zwana inaczej kopią bezpieczeństwa lub backupem to nic innego jak replika danych, która zostaje stworzona w celu zapewnienie ochrony przed ich utratą. Wykonywana jest z serwera źródłowego na serwer backupowy. Najważniejsze zastosowania kopii zapasowych: 

  • Ochrona przed utratą danych – posiadanie kopii bezpieczeństwa pozwala zabezpieczyć dane w razie nagłej awarii sprzętu, czy chociażby infekcjami wirusowymi
  • Możliwość odzyskania po awarii – kiedy dojdzie do sytuacji, gdzie konieczne będzie przywrócenie danych to posiadanie kopii bezpieczeństwa pozwoli na skrócenie czasu, kiedy strona nie jest aktywna, tak aby szybko przywrócić usługę do działania.
  • Powrót do poprzedniego stanu – w momencie, kiedy doszłoby do infekcji wirusowej, a najstarsza kopia zapasowa okazałabym się być czysta, to istnieje możliwość przywrócenia backupu i przywrócenia działania strony. 

PAMIĘTAJ! Przywrócenie czystego backupu, w sytuacji kiedy masz do czynienia z infekcją wirusową jest tylko pierwszym etapem. Po przywróceniu czystej kopii konieczne jest wykonanie wszelkich kroków, które zabezpieczą Twoją stronę i zminimalizują ryzyko przedostania się infekcji np. aktualizacja wtyczek, motywów, wersji PHP itp. 

Kopia zapasowa na cloud serverze w LH.pl

Jeżeli posiadasz Cloud Server w LH.pl to co do zasady kopie zapasowe Twojego serwera wykonywane są przez nas automatycznie codziennie w nocy i przechowywane przez 7 dni. Mając jednak dostęp do panelu zarządzania DirectAdmin i posiadając uprawnienia administratora możesz dokonać samodzielnej konfiguracji backupu. 

O tym jak skonfigurować backup w DirectAdmin pisaliśmy w poradniku:
Jak skonfigurować wykonywanie kopii zapasowej w DirectAdmin?

WAŻNE! Samodzielnie skonfigurowanie backupu spowoduje, że kopie zapasowe będą przechowywane bezpośrednio na Twoim serwerze, w wyniku czego dostępne miejsce będzie się powoli wysycać.

Jak przywrócić kopię zapasową na Cloud Serverze w LH.pl?

Przywrócenie kopii zapasowej możesz wykonać na dwa sposoby:

  1. W celu przywrócenia backupu możesz skorzystać z pomocy naszego działu technicznego.  Z autoryzowanego adresu mailowego, który znajduje się na Twoim koncie abonenckim prześlij do nas mailowe zgłoszenie na info@lh.pl. W treści zgłoszenia wskaż nazwę strony, dla której mamy przywrócić backup, datę oraz informację czy ma zostać przywrócona zarówno baza danych, jak i pliki strony. 
  2. Mając dostęp do konta administratora i panelu zarządzania DirectAdmin masz możliwość samodzielnego przywrócenia backupu. Po zalogowaniu przejdź na swoje konto do zakładki Admin Tools, a następnie kliknij Admin Backup/Transfer. Następnie zobaczysz widok, jak na poniższym zdjęciu. Skonfiguruj przywracanie backupu zgodnie z preferencjami.
przywrócenie kopii zapasowej w direct admin lh.pl

Po uzupełnieniu konfiguracji backupu widocznej, na powyższym zdjęciu wystarczy, że klikniesz przycisk SUBMIT w celu przywrócenia kopii. 

Raport rynku WordPress