Co to jest kod authinfo domeny i jak uzyskać?

Kod authinfo to ciąg znaków, którego posiadanie umożliwia przeniesienie domeny, czyli firmy, w której opłacasz jej odnowienie.

Jeden kod authinfo odpowiada jednej domenie internetowej. Aby przenieść nazwę do nowego operatora, należy przekazać mu ten kod wraz z nazwą domeny. I o ile przekazanie kodu może odbyć się np. mailem o tyle uzyskanie go nierzadko wiąże się z komplikacjami.

Od czego zależy procedura uzyskiwania kodów authinfo?

Przede wszystkim od obecnego operatora – każdy operator domen ma swoją procedurę uzyskiwania kodów. Wymagania powinieneś znaleźć w regulaminie lub w dziale pomocy (FAQ) danej firmy. Jeżeli nie widzisz tych informacji – zwróć się do supportu operatora domen.

Jak uzyskać kod authinfo dla domeny

Procedury uzyskiwania kodów różnią się w zależności od operatora. Najczęściej spotkasz się z koniecznością przesłania podpisanego przez właściciela domeny wniosku o wydanie kodu authinfo. Większość operatorów poprosi Cię o wysłanie go mailowo w formie skanu, wraz z dokumentem potwierdzającym dane właściciela domeny (np. odpisem z odpowiedniego rejestru KRS, CEIDG).
Zdarzają się jednak i takie firmy, do których wniosek musisz wysłać drogą listowną, w wersji papierowej.
Możesz spotkać się także z operatorami, który kody authinfo udostępniają w panelu klienta lub wysyłają je w odpowiedzi na prośbę mailową.

Jak uzyskać kody authinfo od najpopularniejszych operatorów

Wnioski

Dla właściciela domeny wysyłanie wniosków może być uciążliwe – trzeba przecież wydrukować formularz, wypełnić go, podpisać i odesłać do operatora. Pomyśl jednak o kwestii bezpieczeństwa. Na pewno nie chciałbyś by domena, pod którą znajduje się Twój dobrze prosperujący sklep internetowy trafiła w niepowołane ręce, w wyniku np. literówki w adresie mailowym.
Pamiętaj, że wydanie kodu authinfo jest bardzo wrażliwą operacją – operator domenowy musi mieć pewność, że wydaje kody do domeny, rzeczywistemu jej właścicielowi. Nie osobie trzeciej, np. informatykowi, współpracownikowi, czy zupełnie obcemu podmiotowi.

Raport rynku WordPress