6 rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę zakładając sklep internetowy

Od wielu lat rynek e-commerce rośnie bardzo dynamicznie; wzrosty rzędu kilkunastu procent rok do roku stały się już normą. Zakupy internetowe w różnej formie dokonuje już ponad 28 mln Polaków. Rośnie rynek, rosną przychody sklepów, a co za tym idzie rośnie również ilość zamówień i związane z tym wyzwania logistyczne. Zakupy internetowe można robić już nie tylko przez stronę internetową sklepu, ale również przez aplikacje mobilne w Twoim smartfonie czy media społecznościowe. 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak założyć sklep internetowy i na co zwrócić uwagę, to musisz do tego zadania podejść dość metodycznie. Samo założenie sklepu nie jest zbyt trudne. Wystarczy kupić domenę internetową, zainstalować oprogramowanie i dodać produkty. Jednak to dopiero początek i nie gwarantuje on osiągnięcia sukcesu. 

tpay szybkie płatności

Codziennie w Polsce powstaje około 20-30 nowych sklepów internetowych. Wszystkie te sklepy liczą na osiągnięcie olbrzymiego sukcesu na miarę amazon.com. Niestety rynek e-handlu jest dość brutalny i bardzo szybko weryfikuje te oczekiwania i marzenia. Ma on swoją drugą, mroczną twarz – twarz porażki. 

Dlatego też jeszcze przed założeniem sklepu warto dobrze przygotować się do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Sklepu internetowego nie zakłada się dla żartu, z ciekawości czy tylko na próbę. Musisz wcześniej wszystko przemyśleć i odpowiednio zaplanować, tak by nie znaleźć się w gronie tych sklepów, które szybko kończą swoją działalność. 

1. Zbadaj konkurencję i rynek

Na samym początku musisz poznać rynek docelowy, na którym planujesz prowadzić sprzedaż. Każdy rynek lub jego segment ma swoją specyfikę. Klienci zwracają uwagę na inne cechy produktów, różnie reagują na wzrost ceny czy na aktualne promocje. Co więcej, same produkty mają swoją specyfikę, na przykład niektóre mają ograniczony termin przydatności, mogą mieć w sobie substancje szkodliwe lub też ich transport może być utrudniony ze względu na kruchość, wagę bądź rozmiar. 

Musisz również wziąć pod uwagę, co zrobić w przypadku ewentualnych reklamacji, gdy produkt będzie wadliwy, uszkodzony w transporcie lub po prostu zepsuty.

Badając rynek niezbędne, a wręcz najważniejsze, jest zbadanie konkurencji i znalezienie odpowiedzi na najważniejsze pytania:

 • Kto oprócz ciebie sprzedaje takie produkty?
 • Jak duża jest konkurencja?
 • Jak może być wielkość rynku – całkowita sprzedaż wszystkich produktów?
 • Czy na rynku są duzi gracze, którzy go zdominowali?
 • Czy masz możliwość konkurowania innymi elementami niż cena produktu?
 • Jak będzie marża na produktach i czy pozwoli ona na pokrycie kosztów stałych?
 • Przy jakiej skali sprzedaży sklep zaczynie zarabiać?
 • Czy produkty, które chcesz sprzedawać mają swojej substytuty/tańsze zmienniki?
 • Czy produkty pozyskujesz z tych samych źródeł co konkurencja?
 • Czy produkty muszą być jakoś specjalnie pakowane lub mają niestandardowe wymiary co podwyższałoby koszty logistyczne?
 • Czy w twojej branży występuje sezonowość?
 • Czy rynek na którym chcesz sprzedawać to rynek rosnący, ustabilizowany, a może schyłkowy?

Te wszystkie wymienione powyżej elementy mają wpływ na funkcjonowanie Twojego sklepu, ponoszone koszty i jego zyskowność. Jeśli z Twojej analizy wynika, że rynek jest dość mocno nasycony, a konkurencja duża, to zastanów się, czy nie lepiej skupić się na wybranym segmencie lub konkretnej specjalizacji/grupie produktów.

Przykładowo, wejście na rynek nowego sklepu sprzedającego gry planszowe może być dość trudne i kosztowne. Może lepiej skupić się na wybranej grupie klientów i założyć np. sklep z grami planszowymi strategicznymi lub grami dla dzieci rozwijającymi pamięć.

Badając rynek, warto skorzystać z różnych narzędzi, które na pewno pozwolą zdobyć nieco więcej informacji:

 • Google Trends (darmowe) – pozwala zbadać trendy wyszukań fraz w Internecie, na przestrzeni kilku lat.
 • TradeWatch (płatne) – system do analizy sprzedawanych produktów na Allegro – pozwala oszacować wolumen sprzedaży dane produktu.
 • SimilarWeb (darmowe/płatne)  – narzędzie, dzięki któremu możesz sprawdzić jaki mają ruchu konkurencyjne sklepy. Niestety dla sklepów z małą ilością ruchu dane nie są dostępne.
 • Senuto (płatne) – narzędzie pozwalające sprawdzić na jakie frazy pojawia się google dana domena internetowa, dzięki temu można przeanalizować na co promuje się konkurencja.
 • Semstorm (płatne) – podobne do Senuto z tym, że kilka dodatkowych narzędzi pozwalających analizować np. reklamy Google Ads.
 • Menedżer reklam Facebook (darmowe) – możesz określić liczbę Twoich potencjalnych odbiorców (poprzez szczegółowe targetowanie).
 • Podpowiedzi wyszukiwarki Google (darmowe) – ciekawym i darmowym narzędziem, za pomocą, którego możesz sprawdzić zainteresowanie daną kategorią.

2. Wybierz unikalną markę sklepu

Pierwszym praktycznym krokiem przy zakładaniu sklepu internetowego jest wybór nazwy sklepu i zakup odpowiedniej domeny. Domena internetowa będzie Twoją największą wartością. Wszystkie Twoje wysiłki reklamowe w praktyce będą miały na celu utrwalenie nazwy Twojego sklepu w pamięci klientów oraz zbudowanie pozytywnych skojarzeń, tak, by w momencie, gdy klient pomyśli o kupieniu jakiegoś produktu w pierwszej kolejności pomyślał o Twoim sklepie.

Przykładowo: nazwa sklepu może być abstrakcyjna np. oleole.pl, ale może również od razu informować o specyfice sklepu np. hurtowniarolnicza.pl. 

Niestety najbardziej atrakcyjne domeny są już pewnie zajęte, dlatego ten etap może wymagać dość kreatywnego podejścia. Musisz przeanalizować konkurencję, zbadać kanony nazw, sprawdzić, co się sprawdza, a czego unikać. Przeanalizuj nazwy sklepów, które są liderami rynku i spróbuj zastanowić się, co chcesz klientowi obiecać. Z jakimi wartościami lub cechami ma się kojarzyć sklep?

Jeśli wymyślisz już nazwę, to warto wykupić inne wersje tej domeny, tak, by konkurencja nie mogła stworzyć podobnego sklepu pod zbliżoną nazwą np. krasnaleogrodowe.pl i krasnale-ogrodowe.pl.

Nawet jeśli znajdziesz wolną domenę, która spełnia wszystkie postawione wymagania, to może okazać się, że mimo wszystko nie możesz jej użyć! Taka sytuacja może mieć miejsce w momencie, gdy ktoś będzie miał taką nazwę zarejestrowaną jako znak towarowy. Jeśli kupisz taką domenę może okazać się, że za jakiś czas właściciel znaku towarowego wystąpi do Ciebie o wydanie domeny i zapłatę odszkodowania za bezprawne używanie znaku. Szczególnie jest to niebezpieczne w przypadku, jeśli chcesz w nazwie domeny użyć nazwy znanej marki typu: apple, dior, lego czy adidas.

Jeśli już znajdziesz Twoją super nazwę, która spełnia wszystkie wymagania, czyli dobrze i łatwo się zapamiętuje, ma pozytywne skojarzenia oraz ma wolną domenę, to należy zarejestrować ją jako znak towarowy. 

Dzięki zastrzeżeniu nazwy sklepu uzyskasz ochronę prawną na 10 lat i możesz blokować konkurencję, która postanowi się podszywać pod Twój sklep. Możesz, na przykład, blokować reklamy w Google Ads, które będą używać Twojej nazwy jako słowa kluczowego – dzięki temu gdy ktoś wpisze nazwę Twojego sklepu w Google nie będą się pojawiać reklamy konkurencji.

3. Zaplanuj działania marketingowe

Zaplanowanie działań marketingowych jest bardzo ważne. Jest to, niestety, krok dość często pomijany wśród młodych przedsiębiorców zakładających swój pierwszy sklep internetowy.

Zazwyczaj młodzi adepci e-handlu skupiają się głównie na kwestiach technicznych: oprogramowanie sklepu, integracje, zakup sprzętu czy produktów. Są to oczywiście rzeczy ważne, ale często bywa tak, że cały budżet inwestycyjny nowego sklepu kończy się zaraz po jego uruchomieniu i okazuje się, że na marketing nie nic było przewidziane. Klienci sami nie przyjdą – trzeba do nich dotrzeć, a to niestety kosztuje.

Na etapie badania rynku musisz zastanowić się, jak chcesz docierać do Twoich klientów i co im komunikować. Warto więc przenalizować, gdzie reklamuje się Twoja konkurencja, jakie reklamy wykorzystuje i jakie ma komunikaty reklamowe. Twoim celem jest wyróżnienie się na jej tle – musisz to zrobić po prostu lepiej!

Warto opracować sobie plan marketingowy: ustal budżet oraz co komunikujesz, kiedy i w jakich miejscach. Rozpisz sobie cały rok z góry: wyznacz ważne daty typu walentynki, okres świąteczny, Black Friday, Cyber Moday itp. i spróbuj określić działania, jakie podejmiesz. Nie zapomnij, że trzeba docierać do klientów przez różne kanały: Google, Facebook, Instagram, LinkedIn itp.

4. Zadbaj o kwestie prawne

Prowadzony sklep musi działać zgodnie z przepisami obowiązującego prawa. Bez dobrze przygotowanej dokumentacji narażasz się, niestety, na poważne ryzyko kary lub pozwu.

Wśród niezbędnych dokumentów, które należy opracować powinny się znaleźć:

 • Regulamin sklepu – musi być zgodny z ustawą o prawach konsumenta i wytycznymi UOKiK i wszystkimi aktualizacjami dotyczącymi klauzul niedozwolonych.
 • Polityka prywatności – jest to dokument przedstawiający zasady przetwarzania i ochrony danych osobowych, czyli: jakie dane o użytkownikach są zbierane na stronie, w jakim zakresie i w jakim celu. 
 • Polityka plików cookies – określa sposoby i cele przetwarzania plików „cookies” oraz warunki uniemożliwienia takiego przetwarzania.
 • Dokumentacja GIODO – prowadząc sprzedaż i obsługę zamówień sklep gromadzi dane osobowe klientów. Zgodnie z ustawą każdy zbiór danych osobowych wymaga odpowiedniego technicznego zabezpieczenia oraz przygotowania dokumentacji określającej zasady wykorzystania tych danych. 
 • Zasady obsługi reklamacji i zwrotów

5. Zadbaj o logistykę sklepu

Bez dobrze zaplanowanej logistyki żaden biznes w zakresie e-handlu nie może się udać. Klienta składa zamówienie i zamówiony produkt musi dotrzeć do niego w jak najkrótszym czasie, w możliwie najbezpieczniejszy sposób. Twoim zadaniem jest tak skoordynować ten proces, by był on możliwie najbardziej efektywny, a jednocześnie najbardziej ekonomiczny.

Rozważając model logistyczny masz do wyboru kilka opcji:

 • Model just-in-time: klient zamawia towar, dopiero wówczas Ty zamawiasz go od producenta/dystrybutora,
 • Model just-in-time + magazyn: klient zamawia towar, dopiero wówczas Ty zamawiasz go od producenta/dystrybutora, jednak część produktów trzymasz we własnym magazynie,
 • Magazyn – wszystkie produkty trzymasz w magazynie i zamawiasz je okresowo w większych ilościach tworząc zapas,
 • Dropshipping – klient zamawia towar, a produkt jest wysyłany do niego bezpośrednio przez producenta/dystrybutora. 

Kolejną ważną rzeczą jest opakowanie produktu i jego koszt. Dla produktów, które mają ustandaryzowane rozmiary możesz zamówić kilka rozmiarów opakowań i w razie konieczności zamawiać tyle ile potrzeba. Produkty nietypowe trzeba specyficznie pakować, co podraża koszty, ponieważ opakowania kartonowe trzeba robić na specjalne zamówienie z własnymi wykrojnikami.

Opakowanie powinno właściwie chronić towar tak, by nie uległ on zniszczeniu w transporcie. Spełnia ono również charakter marketingowy – dobrze i ładnie zapakowany produkt buduje renomę i dobrze świadczy o Twoim sklepie. 

Planując rozwiązania logistyczne musisz również przewidzieć sposób dostawy. Możesz wybrać z kilku modeli:

 • paczkomaty InPost,
 • przesyłka kurierska,
 • przesyłka za pośrednictwem Poczty Polskiej (Pocztex48),
 • paczka w Ruchu,
 • odbiór osobisty,
 • dostawa własnym transportem.

Z operatorami kurierskimi możesz indywidulanie negocjować i podpisać umowę lub możesz skorzystać z usług różnych brokerów/pośredników np. sendit.pl czy epaczka.pl. Broker negocjuje z firmami kurierskimi, a dzięki dużemu wolumenowi przesyłek może wynegocjować dużo większe rabaty niż jeden indywidualny sklep internetowy.

6. Wybierz oprogramowanie sklepu 

Oprogramowanie sklepu internetowego to Twoje podstawowe narzędzie pracy. To dzięki niemu możesz prezentować swoją ofertę w Internecie, przyjmować zamówienia, przyjmować płatności przez różne serwisy płatnicze czy też zlecać paczki do odbioru firmie kurierskiej.

Dobrze wybrane oprogramowanie może być Twoim sprzymierzeńcem, ale zbyt skomplikowany lub co gorsza wadliwy system utrudni Twoją pracę i będzie powodował jedynie frustracje i straty.

Wybierając odpowiednie oprogramowanie musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

 • System sklepowy powinien być dostosowany do Twoich potrzeb. Nie musisz wdrażać rozbudowanego systemy dla dużych sklepów np. Magento w sytuacji, gdy planujesz sprzedawać 10 produktów.
 • System musi być dla Ciebie prosty w obsłudze. Zwróć uwagę, jak jest zbudowane oprogramowanie, czy jest dla Ciebie zrozumiałe i czy wiesz, gdzie znaleźć najczęściej używane opcje. Pamiętaj, że zbyt skomplikowany system utrudni ci jedynie życie i sprawi kłopoty, zarówno w fazie produkcji sklepu, jak i w fazie jego codziennej obsługi.
 • Czy oprogramowanie jest bezpieczne? Najpopularniejsze darmowe oprogramowanie do samodzielnej budowy sklepu to PrestaShop i WooCommerce, ale są też inne, mniejsze systemy e-commerce. Decydując się na któryś z nich musisz pamiętać o konieczności utrzymywania sklepu w aktualnej wersji ze wszystkimi poprawkami bezpieczeństwa. Otwarty kod źródłowy danego systemu sprawia, że każdy go zna i może wykorzystać luki w oprogramowaniu, aby włamać się do Twojego sklepu. Skutki takiego zdarzenia mogą być bardzo poważne, więc weź pod uwagę dostępne możliwości aktualizacji i zabezpieczania sklepu.
 • Czy sklep dobrze sprawdza się na urządzeniach mobilnych? Coraz więcej kupujemy za pomocą telefonu. To istotne, aby strona sklepu wyglądała i funkcjonowała dobrze na wszystkich urządzeniach.
 • Czy łatwa jest optymalizacja kodu – szczególnie optymalizacja strony pod kontem SEO. Ten element jest utrudniony, jeśli skorzystasz z oprogramowania w modelu wynajmu SaaS.
 • Czy są dostępne integracje z inny platformami np. firm kurierskich oraz jakie są dostępne systemy płatności?
 • Czy oprogramowanie wymaga jakiegoś specyficznego serwera?
 • Ile trwa wdrożenie oprogramowania?
 • I na koniec: jaka jest jego cena?

Artykuł powstał we współpracy z serwisem 6krokow.pl.

Darmowy kurs WooCommerce
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Błażej Starosta
Ma doświadczenie w tworzeniu oraz prowadzeniu stron WWW, od blogów aż po sklepy internetowe. Od lat uważnie śledzi rozwój WordPressa i jego wpływ na rynek twórców stron internetowych. Stara się być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technologicznymi i dzielić się swoją wiedzą.
Raport rynku WordPress