WordPress zacznie wymagać SSL w 2017

WordPress zacznie wymagać certyfikatu SSL od 2017 roku. Sprawdź, co się zmieni i co aktualnie wiemy na ten temat. Przygotuj się i swoją stronę na czas poważnych zmian.

wordpress-ssl-2017

Rok 2017 zapiszę się w historii jako rewolucja związana z certyfikatami SSL. Najpierw Google zacznie oznaczać strony bez https jako potencjalne niebezpieczne. Pisaliśmy o tym niedawno: https://www.lh.pl/pomoc/google-oznaczy-twoja-strone-jako-niezabezpieczona/

Teraz WordPress wkracza do gry. Na oficjalnym blogu pojawił się post Matta Mullenwega na ten temat. Zmiany zaczną się od od 2017 roku. Najpierw WordPress będzie promował swoich partnerów hostingowych, którzy posiadają w ofercie certyfikaty SSL i oferują je dla klientów jako część podstawowych pakietów. W dalszej części roku ekipa WordPressa zacznie oceniać, które z funkcji zyskałyby najbardziej z implementacji certyfikatu SSL (np. autoryzacja przez WordPress API). Funkcje te niedługo po tym zostaną ograniczone do działania tylko na stronach, które są zabezpieczone przez SSL.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli boisz się, że Twoja strona nagle zniknie z sieci już od stycznia 2017, to możesz się uspokoić – pierwsze kroki ekipy WordPressa będą miały na celu tylko większą promocję zabezpieczania swoich stron. Jeżeli prowadzisz prostą stronę, która nie wchodzi w żadną interakcję z odwiedzającym, to również brak SSL nie powinien póki co być dla Ciebie przeszkodą w dalszym prowadzeniu witryny.

Jeśli jednak masz nieco bardziej zaawansowaną stronę (np. sklep na WordPressie) i jeszcze nie masz SSL, to jest to najwyższy czas, aby wykonać pierwsze kroki. Można śmiało założyć, że wszelkie funkcje związane z płatnościami, autoryzacją użytkownika, bezpieczeństwem i prywatnością zostaną – prędzej czy później – udostępnione tylko dla stron z certyfikatem SSL.

Niestety póki co posiadam niewiele więcej informacji na ten temat. Niemniej jednak można śmiało założyć, że WordPress nie zejdzie z obranej ścieżki i będzie również dążył do jak największej liczby stron zabezpieczonych https. Warto się na te zmiany przygotować.

Jakiś czas temu opublikowałem artykuł o 10 powodach, dla których warto mieć certyfikat SSL. Dziś można dopisać tam punkt 11 spowodowany popularnością WordPressa i jego dominacją wśród CMSów na świecie.

Dane ze stycznia 2015
Dane ze stycznia 2015

Nadal możesz uzyskać certyfikat SSL na pierwszy rok za darmo w naszej ofercie: https://www.lh.pl/certyfikaty-ssl

Zyskasz bezpieczeństwo i spokój oraz przygotujesz się na nadchodzące zmiany.

Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
dzialpomocy

Jeden komentarz

  1. Jeśli jednak masz nieco bardziej zaawansowaną stronę (np. sklep na WordPressie) i jeszcze nie masz SSL, to jest to najwyższy czas, aby wykonać pierwsze kroki. Można śmiało założyć, że wszelkie funkcje związane z płatnościami, autoryzacją użytkownika, bezpieczeństwem i prywatnością zostaną – prędzej czy później – udostępnione tylko dla stron z certyfikatem SSL.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Raport rynku WordPress