Widoczność danych abonenta domeny w rejestrach whois

Po rejestracji domeny internetowej do rejestrów domenowych trafiają dane jej abonenta. Dzieje się tak zarówno w przypadku rejestracji domen polskich, globalnych, narodowych, a także nowych domen nTLD. W zależności od typu domeny, dane te mogą być całkowicie odkryte, ograniczone lub po prostu niewidoczne. Kiedy możemy zakryć swoje dane, a kiedy musimy pozostawić je widoczne? Na te pytania postaram się odpowiedzieć.

rejestr domen domena whois dns nask ukrycie danych dane abonenta abonent domeny

Domeny polskie

Rejestrem dla wszystkich domen z końcówką .pl jest whois znajdujący się na stronie dns.pl, należący do Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej

Po wpisaniu swojej domeny w okno wyszukiwania otrzymamy informacje na temat daty jej rejestracji, ostatniej modyfikacji, wygaśnięcia, utworzonych opcji, rejestratora, który tę domenę utrzymuje, oraz – dane abonenta usługi.

rejestr domen whois dns domena rejestrator

Jak widać powyżej, w polu ABONENT otrzymujemy informację: “dane niedostępne”. Dzieje się tak, gdyż domena jest zarejestrowana na osobę fizyczną, a zatem jej abonenta dotyczy prawo o ochronie danych osobowych. Typ abonenta usługi jest określany zawsze bezpośrednio pod nazwą domeny.

Jeśli domena jest zarejestrowana na firmę, dane w rejestrze są widoczne i dostępne dla użytkowników Internetu. Po wyszukaniu domeny w whois, w polu ABONENT otrzymujemy informacje o nazwie firmy, adresie, a także dane kontaktowe jej abonenta (numer telefonu). Widoczność danych abonenta reguluje zapis w Krajowym Rejestrze Domen. Nie możemy zakryć danych firmowych, ale jeśli nie odpowiada nam ich widoczność – najlepszym krokiem jest wykonanie cesji domeny i przeniesienie jej na osobę fizyczną. Cesję wykonuje się bezpośrednio u rejestratora domeny.

Niektórych domen w rejestrze NASK nie znajdziemy

NASK nie podaje danych dla domen, które nie są w puli domen administrowanych. Dotyczy to nazw regionalnych, dla przykładu, domeny z końcówką poznan.pl. 

Po wyszukaniu nazwy domenowej jednej z poznańskich uczelni otrzymujemy komunikat: Brak informacji o nazwie domeny ue.poznan.pl w bazie Registry NASK. 

rejestr domen domena whois dns nask

Bez problemu jednak możemy wyszukać samą domenę poznan.pl i szybko znajdujemy informacje, iż należy ona do Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. To właśnie ta jednostka zajmuje się administrowaniem nazwami w domenie poznan.pl. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku domeny krakow.pl, czy gdansk.pl.

Rejestr domen globalnych

W przypadku domen globalnych sytuacja się nieco komplikuje. Po rejestracji domeny z końcówką .com .net .org .info .biz, dane abonenta są wprowadzane do rejestru i pozostają dostępne dla użytkowników Internetu. Nie ma różnicy czy jesteśmy osobą fizyczną, czy zarejestrowaliśmy nazwę na dane firmowe. Rejestr globalny wyświetli informacje o firmie: nazwę, adres, dane kontaktowe – numer telefonu i adres e-mail. W przypadku usługi zarejestrowanej na osobę fizyczną, znajdziemy dane w postaci: imienia i nazwiska abonenta, jego adresu, maila oraz numeru telefonu.  Na szczęście w przypadku nazw globalnych mamy możliwość ukrycia swoich danych w rejestrze. Taką operację możemy wykonać za pośrednictwem rejestratora domeny. Co ważne, ukrycie danych w rejestrze sprawia, że nadal jesteśmy abonentem domeny i nie tracimy praw do korzystania z niej.

Domeny europejskie

W przypadku domen .eu, podobnie jak przy domenach polskich, rozróżnia się usługi zarejestrowane na osobę fizyczną i na firmę.  Dla domen zarejestrowanych na osobę fizyczną, w rejestrze dostępnym na stronie EURID, widoczna jest nazwa domeny, daty modyfikacji, wygaśnięcia, utworzenia, a także adres e-mail. W polu przeznaczonym na dane abonenta widnieje wpis:

rejestr domen eurid domena whois rejestrator

Ściśle określone wypadki, o których informuje nas EURID to nic innego jak spory domenowe, o których można już przeczytać na naszym blogu.

Po rejestracji domeny .eu na firmę, rejestr pokazuje wszystkie nasze dane – nazwę firmy, jej adres, a także dane kontaktowe – numer telefonu i adres e-mail.

Warto wiedzieć wcześniej

Informacje dotyczące warunków korzystania z domeny danego typu warto posiadać już w chwili rejestracji usługi. Możemy w pełni świadomie zdecydować, czy chcemy aby rejestr danego typu domeny wyświetlał nasze dane, czy też tego nie robił. W przypadku domen globalnych, ukrycie danych rejestrowych zwiększa nasze bezpieczeństwo – jesteśmy mniej narażeni na wiadomości typu SPAM, mamy pewność, że nasz numer telefonu nie trafi na listy telemarketingowe, a także zapewniamy sobie anonimowość.

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Aneta Rutkowska
Lubi gdy wszystko działa, a najlepiej jeżeli działa szybko. W szczególności strony internetowe. Pomaga użytkownikom WordPressa zrozumieć go lepiej. Gdyby fizycy mieli taką umiejętność wyjaśniania skomplikowanych rzeczy, wszyscy rozumielibyśmy fizykę kwantową. Na co dzień koordynuje różne procesy w najlepszej firmie hostingowej w Polsce – LH.pl.