Bezpieczny php – co to jest i jak włączyć w LH.pl?

Bezpieczne PHP jest to funkcjonalność, którą w prosty sposób możesz włączyć / wyłączyć w panelu klienta. Wpływa na działanie całego serwera niezależnie od tego, ile stron jest na nim utrzymywanych. Bezpieczne PHP jest włączone dla serwera domyślnie. Dodając nową domenę do serwera, będzie ona automatycznie posiadała włączoną separację, jak również bezpieczne PHP. Włączenie tej funkcjonalności powoduje, że serwerze blokowane jest wykonywanie funkcji PHP, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie. Zmniejsza się tym samym ryzyko infekcji wirusowych, jakie mogę przedostać się na stronę.

Blokowane funkcje to:

exec, system, passthru, shell_exec, proc_close, proc_open, dl, popen, show_source, posix_kill, posix_mkfifo, posix_getpwuid, posix_setpgid, posix_setsid, posix_setuid, posix_setgid, posix_seteuid, posix_setegid, posix_uname

Bezpieczne PHP – jak włączyć?

Jeżeli korzystasz z serwera współdzielonego w LH.pl to bezpieczne PHP włączysz / wyłączysz bezpośrednio z poziomu panelu klienta. Na początku zaloguj się na swoje konto abonenckie, a następnie przejdź do zakładki Serwery → Ustawienia. Na samym dole strony znajduje się okno Bezpieczne PHP oraz przycisk, który pozwoli Ci na włączenie lub wyłączenie tej funkcjonalności.

Właczenie bezpiecznego php w panelu klienta lh.pl

Wszystkie nowe domeny, które zostaną dodane do serwera mają automatycznie włączoną separację. Domeny, które były dodane na koncie hostingowym znacznie wcześniej, nie mają aktywowanej tej funkcji.

Bezpieczne PHP – jak wyłączyć?

Głównym zadaniem Bezpiecznego PHP jest wzmocnienie separacji, jak również zwiększenie bezpieczeństwa usługi. Wyłączenie bezpiecznego PHP odbywa się w tym samym miejscu, co jego włączenie, czyli w panelu klienta, zakładka Serwery → Ustawienia. W momencie, gdy posiadasz włączoną separację dla swojej domeny, a chcesz wyłączyć bezpieczne PHP, pojawi Ci się następujący komunikat:

Komunikat podczas wyłaczenia funkcji bezpieczne PHP w LH.pl

Podczas wyłączenia tej opcji, zobaczysz okno z informacją o konsekwencjach dezaktywacji tej funkcji, czyli obniżenia poziomu skuteczności separacji. Aby zatwierdzić wyłączenie kliknij przycisk TAK.

Raport rynku WordPress