Co znaczy błąd 501 (Not Implemented) – i jak go naprawić?

Jednym z rzadziej spotykanych błędów jest błąd 501 (Not Implemented), który może okazać się problematyczny w diagnozie. Podobnie jak błąd 405 (Method Not Allowed) dotyczy obsługiwanych typów żądań na serwerze, ale zwraca uwagę na nieco inny problem. Błąd 501 (Not Implemented) oznacza, że serwer nie mógł obsłużyć i przetworzyć wymaganego typu żądania. Dlaczego? Przyjrzyjmy się temu, co znaczy błąd 501 (Not Implemented) i jak go naprawić.

Co znaczy błąd 501 (Not Implemented)?

Błąd 501 stanowi jedną z wielu odpowiedzi HTTP, która oznacza że dane żądanie zostało zaakceptowane, natomiast typ tego żądania nie został rozpoznany lub nie jest wspierany przez serwer. Typ żądania wskazuje na to, jaka akcja powinna zostać wykonana przy połączeniu – np. żądania typu GET powinny tylko wydobywać dane. Kiedy serwer otrzyma żądanie, które nie jest wspierane, wyświetli błąd 501.

W odróżnieniu od tak popularnych błędów, jak błąd 404, komunikat o statusie 501 jest nieco trudniejszy w analizie.

Problem najprawdopodobniej występuje po stronie konfiguracji serwerowej, choć należy pamiętać, że przeglądarka może zwracać ten komunikat także w innych sytuacjach, które nie są bezpośrednio powiązane z hostingiem. To przyczyny, na które warto zwrócić uwagę samodzielnie diagnozując ten problem.

Jak naprawić błąd 501 (Not Implemented)?

Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze rozwiązania:

1. Załaduj ponownie stronę www

Najprostsze metody są czasem najlepsze. Błąd 501 może pojawić się w wyniku tymczasowych problemów z komunikacją między przeglądarką a serwerem. Warto zatem diagnozę zacząć od zweryfikowania, czy problem faktycznie występuje po stronie serwera, czy też może jest on efektem ubocznym innych problemów po stronie klienta (przeglądarki / komputera), co również się zdarza. 

Zanim zaczniesz głębiej szukać źródła problemu odczekaj kilkanaście minut, po czym załaduj stronę WWW ponownie. 

2. Wyczyść dane przeglądarki (lub sprawdź w innej przeglądarce)

W trakcie przeglądania strony wiele plików jest zapisywanych na dysku naszego komputera, które potem są ładowane w celu przyspieszenia ponownego załadowania strony. Może się jednak zdarzyć, że pliki lokalne nie są przeładowywane, gdy jest taka konieczność, w wyniku czego pojawi się błąd 501 i nie będzie to wina serwera. Warto w takiej sytuacji wyczyścić wszelkie dane przeglądania oraz ciasteczka. 

Zalecamy również zweryfikowanie działania strony w innej przeglądarce, jak również w innej sieci. 

3. Wyłącz ustawienia proxy

Jeżeli przeglądarka wykorzystuje do łączenia się z witrynami serwera proxy, to może to być przyczyna występowania błędu 501. W celu wykluczenia, że problem leży po stronie klienta wyłącz lub przywróć ustawienia domyślne proxy w systemie operacyjnym. 

Jeśli korzystasz z systemu operacyjnego Windows 10 wyszukaj opcji „Zmień ustawienia serwera proxy”, a następnie dezaktywuj opcję „Używaj serwera proxy”. Kolejnym krokiem będzie zapisanie tych zmian. Następnie uruchom komputer ponownie, włącz przeglądarkę i sprawdź czy problem nadal występuje.

4. Zweryfikuj hosting

Jak już wspomnieliśmy błąd 501 bardzo często spowodowany jest kwestiami konfiguracji serwera. Sprawdź przede wszystkim:

  • czy nie zostały zablokowane zasoby serwera z uwagi na przekroczone limity lub też nieuregulowanie płatności za serwer na kolejny okres rozliczeniowy,
  • aktualizację oprogramowania na serwerze, która mogła zostać wykonana do wadliwej lub niekompatybilnej wersji (może to powodować, iż serwer nie jest w stanie poprawnie odczytać żądania),
  • czy konfiguracja serwera jest wykonana w odpowiedni sposób (dotyczy to przede wszystkim serwerów korzystających z NGNIX).

Jeżeli nie możesz poradzić sobie z rozwiązaniem błędu 501, zachęcamy do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta.