Jak usunąć stronę internetową z wyszukiwarki

Google zaindeksował podstronę, której nie potrzebujesz i chcesz ją usunąć z wyników wyszukiwania? A może chcesz dowiedzieć się, jak całkowicie usunąć stronę internetową z wyszukiwarki, aby w ogóle nie wyświetlała się w Google, Bing i innych? Jest na to kilka sposobów. Sprawdź, jak usunąć stronę internetową z wyszukiwarki.

Większość osób stara się ze wszystkich sił zrobić wszystko, co możliwe, aby pojawić się w wynikach wyszukiwania, i to na jak najwyższych pozycjach. Czasami jednak z pewnych powodów chcemy, aby strona nie pojawiła się w wynikach wyszukiwania lub zniknęła z nich, jeśli Google ją znalazł.

Warto na tym etapie rozróżnić dwa typy działania — zapobieganie przed zaindeksowaniem oraz usunięcie z indeksu Google’a. Jeśli strona jeszcze nie została zaindeksowana, to wystarczy użyć metod, które zablokują jej zaindeksowanie. Jeżeli jednak strona została już zaindeksowana, musisz ją najpierw usunąć

Zapobieganie przed zaindeksowaniem przez Google

Jeśli tworzysz nową stronę i nie chcesz, aby została zaindeksowana, możesz zapoznać się z poniższymi czynnościami, aby zapobiec pojawieniu się witryny w wynikach wyszukiwania Google. Pamiętaj jednak, że metody te z reguły nie usuną strony z wyników wyszukiwania, jeśli witryna została już zaindeksowana — służą jedynie do zapobiegnięcia indeksacji lub ograniczenia crawlowania przez roboty indeksujące.

Zabezpieczenie dostępu do strony poprzez nadanie hasła

Jeśli pracujesz nad stroną, to najprostszym rozwiązaniem jest ograniczenie dostępu do niej na hasło. Taka operacja nie pozwoli robotom indeksującym Google na dostanie się do strony. Najlepiej w tym celu nałożyć hasło na katalog na serwerze przez .htaccess.

Dodanie meta tagu noindex

Tag noindex informuje robota indeksującego, który natrafi na stronę, że jej twórca wystawił prośbę o nieindeksowanie. Większość wyszukiwarek (np. Google, Bing) toleruje to ustawienie.

Aby z tego skorzystać, wstaw w sekcji <head></head> strony poniższy tag:

<meta name="robots" content="noindex, nofollow">

Zablokowanie robota indeksującego poprzez robots.txt

Plik robots.txt zawiera wytyczne dla robotów indeksujących — możesz za jego pomocą zablokować robotom dostęp do crawlowania całej strony lub wybranych podstron.

Plik należy umieścić w głównym katalogu strony. Wykorzystując funkcję disallow możesz informować roboty internetowe, aby pomijały daną stronę, podstronę, ścieżkę lub plik.

Można to wykonać na trzech poziomach:

 • zablokowanie crawlowania całej strony
  User-agent: *
  Disallow: /
 • zablokowanie crawlowania konkretnej podstrony
  User-agent: *
  Disallow: /twojapodstrona.html
 • blokada crawlowania konkretnego pliku
  Disallow: /wyniki.pdf
 • blokada crawlowania konkretnego katalogu
  Disallow: /images/

UWAGA! Pamiętaj, że blokada przez plik robots.txt spowoduje, że robot nie będzie mógł odczytać żadnych dyrektyw z meta-tagów typu “robots” na zablokowanych podstronach, nawet meta tagu noindex!

Oznacza to, że — owszem — robot sam z siebie nie zaindeksuje Twojej strony. Jednakże, jeśli inny użytkownik w sieci umieści link do Twojej strony, to istnieje szansa, że zostanie ona zaindeksowana, mimo blokady robota przez robots.txt. Wynika to z tego, że poprzez link zewnętrzny Google otrzyma informację o egzystencji podlinkowanej podstrony i będzie mógł ją zaindeksować, nawet jeśli będzie ona miała ustawiony atrybut “noindex” (blokada robota uniemożliwi mu sprawdzenie, czy taki tag istnieje).

Usunięcie strony z wyników wyszukiwania Google

Jeśli Twoja strona została już zaindeksowana i chcesz wycofać ten proces, masz parę możliwości. Ich użycie jest zależne od sytuacji i efektu, który chcesz osiągnąć.

Usunięcie wybranych podstron z indeksu Google

Jeśli chcesz wyindeksować tylko wybrane podstrony, skorzystaj z Google Search Console. Usługa ta pozwala zarządzać Twoją stroną w wynikach wyszukiwania i jedną z opcji jest możliwość tymczasowego usunięcia strony internetowej (na 6 miesięcy). Należy zatem:

 • zgłosić wybrane podstrony do usunięcia,
 • nałożyć im metatag “noindex”, aby zapobiec ich ponownemu zaindeksowaniu w przyszłosci.

Zaloguj się na swoje konto w Google Search Console, a następnie wykonaj poniższe kroki:

 1. W menu wybierz opcję Indeks, a następnie Usunięcia
 2. Przejdź do “Tymczasowe usunięcia”
 3. Kliknij “Nowa prośba“, a następnie wpisz adres URL strony, która ma zostać usunięta z wyników wyszukiwania
 4. Kliknij Następne oraz Prześlij prośbę

Pojawią Ci się dwie opcje do wyboru:

Usuń tylko ten adres URL — spowoduje, że usunięta zostanie tylko jedna strona np. mojadomena.pl/katalog

Usuń wszystkie URL-e z tym prefiksem — tym sposobem usuniesz z wyszukiwania strony zawierające konkretny prefiks np. mojadomena.pl/katalog, mojadomena.pl/katalog/produkty, mojadomena.pl/katalog/recenzje i tak dalej

Po zgłoszeniu tej witryny do usunięcia ustaw jej tag noindex, dodając do sekcji <head></head> danej podstrony poniższy tag:

<meta name="robots" content="noindex, nofollow">

Zapobiegnie on ponownemu zaindeksowaniu strony po sześciu miesiącach.

Usunięcie całej strony z indeksu Google

To nic innego jak usunięcie plików strony oraz bazy danych z serwera. Trwałe usunięcie strony spowoduje, że gdy użytkownik wpisze w pasku przeglądarki jej adres, to otrzyma błąd 404. Wyszukiwarki po wykryciu błędu 404 na stronie utrzymają ją jakiś czas, a następnie usuną z indeksu.

Procedura usunięcia strony może nieco różnić się w zależności od usługodawcy, ale z reguły polega na usunięciu plików strony z serwera FTP i wykasowaniu bazy danych w panelu klienta hostingu (zobacz, jak usunąć stronę z serwera w LH.pl)

Sprawdź także: Najprzydatniejsze reguły htaccess dla WordPressa

Pamiętaj! Jeśli usuwasz stronę, ale chcesz przekierować dotychczasowych użytkowników witryny w inne miejsce, to warto w takiej sytuacji ustawić przekierowanie 301.

Podsumowanie

Teraz wiesz już jak usunąć stronę internetową z wyszukiwarki. Pamiętaj jednak, jakie konsekwencje się z tym wiążą. Zachęcam Cię także do zapoznania się z innymi naszymi artykułami:

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.
Raport rynku WordPress