Hostingodawca kończy działalność? Zabezpiecz dane!

Na rynku hostingowym bywa niekiedy tak, że firmy świadczące usługi z różnych powodów przestają funkcjonować lub ograniczają dostępność usług w naszym kraju. Jak zabezpieczyć domenę i serwer gdy hostingodawca kończy działalność?

Nie ma na co czekać

Jeśli otrzymaliśmy informację od obecnego usługodawcy o zakończeniu działalności, nie zwlekajmy z decyzją o migracji do innej firmy. To działanie jest nieuniknione, a im szybciej się za to zabierzemy, tym większą możemy mieć pewność, że zdążymy przed wygaśnięciem usług. Najczęściej bowiem jest tak, że wraz z zakończeniem działalności danej firmy, nie mamy już możliwości odnowienia domeny lub serwera – naszym terminem ostatecznym stają się więc daty ważności usług.

Domena

Mimo, iż przeniesienie domeny wydawałoby się prostszym procesem niż migracja danych z serwera, często jest bardziej czasochłonne. Aby przenieść domenę należy uzyskać kod authinfo od obecnego operatora. Kody najczęściej są wydawane na podstawie wniosków, które należy wypełnić, podpisać i przesłać na wskazany adres mailowy lub adres siedziby firmy. Po przesłaniu gotowego dokumentu musimy poczekać na wydanie kodu, a zatem rozpatrzenie wniosku – ten proces może potrwać od kilku godzin do nawet kilkunastu dni. Zróbmy to zatem zachowując bezpieczny dystans do końca okresu rozliczeniowego. Datę wygaśnięcia można sprawdzić w rejestrze domen: dla domen .pl, domen .eu oraz dla domen globalnych Po uzyskaniu kodu wystarczy przekazać go nowemu operatorowi, który wykona transfer domeny.

UWAGA! Jeśli domena wygaśnie to pomimo działającego serwera, strona WWW i skrzynki e-mail przestaną działać.

Wybór hostingu

Zabezpieczanie danych na serwerze należy rozpocząć od wyboru właściwej firmy hostingowej. Przy wyborze warto kierować się nie tylko ceną usługi, ale przede wszystkim jej parametrami. Hosting, który wybieramy powinien mieć nielimitowany transfer danych, brak ograniczeń w tworzeniu kont FTP, baz danych, a także skrzynek e-mail. Sprawdźmy także, czy na serwerach wykonywane są kopie zapasowe. Jeśli tak – jak daleko wstecz sięgają i jaka jest procedura przywracania utraconych danych. Rzeczą niezwykle istotną jest również pomoc techniczna samej firmy hostingowej – najlepiej, jeśli jest świadczona nie tylko za pomocą maila, ale także telefonicznie i za pomocą live chata. Na starcie nie jesteśmy w stanie sami ocenić jakości działania pomocy – w tym celu najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z opiniami klientów różnych firm hostingowych. Dobrze, jeśli przy wyborze hostingu mamy możliwość przetestowania jego możliwości bezpłatnie, a także jeśli pracownicy tej firmy mogą bez dodatkowych kosztów przenieść pliki strony i poczty e-mail.

Migracja plików

Gdy wybierzemy już nowego hostingodawcę, a także aktywujemy hosting, możemy przystąpić do migracji plików ze starego serwera. Taką migrację możemy wykonać samodzielnie, w przypadku WordPressa stronę przeniesieniemy z pomocą wtyczki Duplicator, lub zlecić działanie firmie hostingowej. Nie ukrywam, że druga opcja jest bardzo komfortowa i warto mieć taką możliwość.

Podobnie jak w przypadku transferu domeny, migracja plików nie powinna być odkładana na ostatnią chwilę, gdyż usługa hostingowa u byłego dostawcy musi być nadal aktywna w chwili migracji.

UWAGA! Jeśli Twój “stary” serwer już nie działa, możesz skorzystać z najświeższej kopii zapasowej, jaką udostępnia Ci hostingodawca. W tym przypadku również liczy się czas – im prędzej to zrobisz, tym większa jest szansa, że ostatnia kopia posiada działającą stronę i najświeższe maile.  

Zmiana DNS

Transfer domeny do nowego operatora nie wpływa na działanie strony, a zatem rekordy DNS nie ulegają zmianie. Aby domena wyświetlała treść z nowego serwera, po migracji danych należy dokonać zmiany DNS. Rekordy edytuje się w panelu zarządzania domeną, a ich zmiana powoduje propagację, czyli przerwę w działaniu strony i poczty, która może potrwać do 24h.

Certyfikat SSL

Jeśli prócz domeny i hostingu mieliśmy wykupiony certyfikat SSL, to jego przeniesienie również jest możliwe. Wystarczy przesłać nowemu dostawcy pliki certyfikatu, które otrzymaliśmy po aktywacji SSL i zwrócić się z prośbą o instalację.

Przeniesienie witryny zbudowanej na kreatorze stron WWW

Niektórzy hostingodawcy udostępniają własne kreatory do budowy stron WWW w oparciu o zasadę click and drop. Często są to autorskie rozwiązania danego dostawcy i ich przeniesienie nie jest możliwe. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na migrację na popularny CMS WordPress. O korzyściach takiego rozwiązania, a także różnicach między WordPressem, a kreatorem stron poświęciliśmy osobny artykuł, do lektury którego zachęcam.

Dodatkowe korzyści

Jeśli zdecydujecie się na hosting w LH.pl, dane z Waszego serwera zostaną przeniesione bezpłatnie, ale także możecie zachować obecny okres rozliczeniowy usługi. Szczegółowe informacje o promocji Śpij Spokojnie znajdziecie na naszej stronie.

Sytuacje, w których hostingodawca kończy działalność są zawsze stresujące dla klientów. Niekiedy jednak może okazać się, że to dobra okazja do odświeżenia wyglądu swojej strony, zmiany hostingu na bardziej wydajny i stabilny, a także szansa na redukcję kosztów.

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Aneta Rutkowska
Lubi gdy wszystko działa, a najlepiej jeżeli działa szybko. W szczególności strony internetowe. Pomaga użytkownikom WordPressa zrozumieć go lepiej. Gdyby fizycy mieli taką umiejętność wyjaśniania skomplikowanych rzeczy, wszyscy rozumielibyśmy fizykę kwantową. Na co dzień koordynuje różne procesy w najlepszej firmie hostingowej w Polsce – LH.pl.

Jeden komentarz

  1. Piotr, dopiero dziś zauważyłam Twój komentarz! Czy znalazłeś już nowe miejsce dla stron klientów?

Możliwość komentowania została wyłączona.

Raport rynku WordPress