Czym jest Catch All i jak działa?

Korzystając z hostingu w LH.pl, masz możliwość tworzenia dowolnej liczby skrzynek pocztowych. Prowadząc stronę firmową, warto zadbać o to, aby wszystkie wiadomości docierały prawidłowo na twoje konta e-mail. Przegapienie lub przypadkowe odrzucenie biznesowej korespondencji może bowiem kosztować nas utratę wizerunku, lub potencjalnej współpracy. W tym poradniku dowiesz się czym jest Catch All i jak działa.

Co to jest Catch All?

Catch All to funkcja na serwerze pocztowym, pozwalająca stworzyć konto e-mail, które będzie przechwytywać wiadomości wysłane pod nieistniejące lub błędnie wpisane skrzynki w tej samej domenie. Jeśli nadawca wiadomości się pomyli i wprowadzi nieprawidłową nazwę skrzynki w polu adresata, wiadomość ta zostanie wyłapana przez skrzynkę z funkcją Catch All.

Przykład:

Dostajesz częste zgłoszenia o tym, że wiadomości wysłane na twój adres e-mail nie dochodzą. Po przeanalizowaniu sytuacji okazuje się, że np. twoi klienci często popełniają literówkę w nazwie twojej skrzynki i wiadomości są odrzucane. Aby przechwycić takie wiadomości, można stworzyć skrzynkę z funkcją Catch All (np. all@mojadomena.pl). Od teraz wszystkie wiadomości kierowanie na adres all@mojadomena.pl, jak również na adresy, które nie istnieją (np. b@mojadomena.pl, fgdhfgh@mojadomena.pl) będą przechwytywane przez skrzynkę ustawioną jako Catch All.

Jakie są zalety i wady Catch All?

Niewątpliwą zaletą jest możliwość przechwycenia korespondencji, która w normalnych warunkach nie trafiłaby na żadne konto i zostałaby odrzucona przez serwer pocztowy. Dzięki funkcji Catch All tak się nie stanie — jeśli nadawca wiadomości się pomyli przy wpisywaniu adresu i wyślę wiadomość na nieistniejącą skrzynkę w naszej domenie, to serwer pocztowy przechwyci taką wiadomość na skrzynkę Catch All.

Warto jednak podkreślić, że istnieje pewna wada takiego rozwiązania. Aktywowanie funkcji Catch All może wiązać się ze zwiększoną ilością spamu na Twojej skrzynce pocztowej. Serwery, które wysyłają ogromne ilości spamu, wykorzystują do tego celu m.in. bazy mailowe. Wiadomości kierowane są nie tylko na istniejące skrzynki, ale także na automatycznie wygenerowane adresy e-mail o popularnych przedrostkach.

Jak włączyć Catch All w LH.pl?

Jeśli posiadasz hosting w lH.pl i chciałbyś aktywować Catch All dla swojej usługi wystarczy, że prześlesz nam mailowe zgłoszenie na info@lh.pl ze wskazaniem pełnej nazwy skrzynki oraz domeny. Pamiętaj, aby wiadomość została wysłana z autoryzowanego adresu e-mail, jaki znajduje się na https://www.lh.pl/panel/login w zakładce abonent.

Warto przeczytać:

Raport rynku WordPress